PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim: prace remontowe przy obozie

  • PAP    6 maja 2011 - 15:54
Oświęcim: prace remontowe przy obozie

Prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję zostaną wykonane w budynku zwanym Lagerhaus, który stoi nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz I.
Informację taką podał oświęcimski magistrat, który kieruje pracami.

Rzeczniczka samorządu Oświęcimia Katarzyna Kwiecień poinformowała, że prace w budynku, w którym podczas okupacji mieściły się magazyn spożywczy SS, zakończą się jeszcze w tym roku. Na ten cel trafi 328 tys. zł z III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Pierwsze prace renowacyjne przy Lagerhaus przeprowadzone zostały w ubiegłym roku. Wówczas wykonano m.in. izolację przeciwwilgociową fundamentów, a także nową konstrukcję dachu i poszycia dachowego. Na ten cel samorząd otrzymał ze strategicznego programu 0,5 mln zł.

Zasadniczy remont ma szansę się rozpocząć dopiero w 2012 roku, o ile rząd zgodzi się i zatwierdzi finansowanie IV etapu programu na lata 2012-2016. Wówczas jednym z zadań byłby całościowy remont Lagerhausu.

W budynku, który nie należy do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w przyszłości ma powstać Dom Pojednania, ze stałą wystawą poświęconą pomocy, jakiej podczas okupacji niemieckiej udzielali więźniom KL Auschwitz okoliczni mieszkańcy, a także losów miasta w czasie II wojny światowej. Polacy z narażeniem życia dostarczali więźniom żywność, lekarstwa, odzież, pomagali uciekać, dawali schronienie.

Budynek Lagerhaus został wzniesiony przed 1916 rokiem z przeznaczeniem na piekarnię. Od 1924 był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-1944, jako tak zwany Lagerhaus, służył jako magazyn kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Od dłuższego czasu był opuszczony i popadał w ruinę.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że dzięki pieniądzom z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego nową nawierzchnię otrzyma znaczna część ulicy Ostatni Etap między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki oraz stworzenie ośrodka edukacyjnego.

W 2002 roku Rada Ministrów przyjęła drugą część dokumentu, na lata 2003-2006. Trzecia obowiązuje do 2011 roku. Przeznaczonych na nią zostało 30 mln zł. Z funduszy w ramach III etapu programu sfinansowane zostaną inwestycje, które przyczynią się do uporządkowania i zagospodarowania okolicy muzeum, poprawy dostępności komunikacyjnej Oświęcimia, rozwoju działalności edukacyjnej na poziomie szkolnictwa wyższego i poprawy atrakcyjności turystycznej rejonu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.