PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszczędzają na niepełnosprawnych uczniach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 marca 2012 - 07:15
Oszczędzają na niepełnosprawnych uczniach

Gminy zaniżają dotacje dla szkół niepublicznych na edukację dzieci mających orzeczenie poradni pedagogiczno-psychologicznej.
Warszawa, gdzie działa najwięcej placówek niepublicznych, dyskryminuje chodzących do nich uczniów niepełnosprawnych, a w wypadku przedszkoli jawnie łamie prawo – pisze „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty przedszkola niepubliczne otrzymują na każde dziecko z budżetu gminy dotację, z tym że na dziecko niepełnosprawne w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej.

Z budżetu Warszawy wynika, że przedszkola niepubliczne na dziecko z orzeczonym autyzmem otrzymają dotację niższą niż przewidziana w subwencji.

Poważniejszy kłopot mają niepubliczne szkoły. Zgodnie z ustawą otrzymują one na każdego ucznia dotację z gminy, nie niższą jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji.

Tymczasem wiele gmin przekazuje dotacje w wysokości przypadającej na standardowego ucznia, a nie powiększoną z tytułu niepełnosprawności – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.