PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto 20 nowych honorowych profesorów oświaty

  • MIW    20 października 2017 - 09:08
Oto 20 nowych honorowych profesorów oświaty
Tytuł honorowego profesora oświaty przyznawany jest nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. (fot. twitter.com / MEN)

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało listę dwudziestu pedagogów, którzy otrzymali tytuł honorowego profesora oświaty. Jest on przyznawany przez szefa MEN na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi.
W tym roku do grona honorowych profesorów oświaty dołączyli: Krystyna Adaśko z Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie; Zofia Bartecka-Prorok z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krośnie; Beata Bogdańska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie; Izabela Breguła z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Opolskich; Tomasz Grębski z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku; Alina Gromaszek z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie; Radosław Cezary Gwizdon z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży; Aldona Kaczmarczyk-Kołucka z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku; Izabela Koladyńska z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie; Regina Kotłowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamionce; Jerzy Kozłowski z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku; Marek Lipiński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie; Sławomir Grzegorz Maślikowski z I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie; Halina Muryjas-Rząsa z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie; Anna Rygielska z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Edward Rymaszewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy; Małgorzata Sagan z Gimnazjum Nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie; Jarosław Schabieński – z Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach; Michał Steuer – z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach i Bożena Teodozja Śliwowska – z Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Minister Edukacji Narodowej po raz pierwszy nadał tytuły honorowe profesora oświaty w roku 2008. Odebrało je wówczas 10 osób.

Oceniając zgłaszane kandydatury Kapituła bierze pod uwagę jakość pracy prowadzonej z uczniami (m.in. wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane ze sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także osiągnięcia uczniów nauczyciela uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach), „pozytywne oddziaływanie na nauczycieli” oraz wysoki poziom kultury pedagogicznej kandydata, w tym wybitną umiejętność prowadzenia dialogu z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami.

Liczą się także szczególne osiągnięcia kandydata związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela, takie jak: opracowanie własnego programu wychowania przedszkolnego lub programu nauczania cieszącego się uznaniem nauczycieli; uznany dorobek zawodowy potwierdzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami ministra, kuratora oświaty lub organów prowadzących szkoły i placówki; znaczący udział w przygotowaniu zawodowym przyszłych nauczycieli oraz publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.