PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie astrobazy w Jabłonowie Pomorskim

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    13 października 2011 - 11:36
Otwarcie astrobazy w Jabłonowie Pomorskim

Przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się w piątek (14 października) uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik.
O godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele Chrystusa Króla, o godzinie 12.30 uroczystość nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej, a o godzinie 14.00 otwarcie obserwatorium astronomicznego.

Czytaj też: Astrobazy za dwa miesiące

W ramach realizowanego przez urząd marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstaje w sumie 14 astrobaz.

Czytaj też: Astrobazy otwarte w wakacje

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego – powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat.

Budynki astrobaz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.