PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie astrobazy w Jabłonowie Pomorskim

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    13 października 2011 - 11:36
Otwarcie astrobazy w Jabłonowie Pomorskim

Przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się w piątek (14 października) uroczyste otwarcie Astrobazy Kopernik.
O godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele Chrystusa Króla, o godzinie 12.30 uroczystość nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej, a o godzinie 14.00 otwarcie obserwatorium astronomicznego.

Czytaj też: Astrobazy za dwa miesiące

W ramach realizowanego przez urząd marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w Kujawsko-Pomorskiem powstaje w sumie 14 astrobaz.

Czytaj też: Astrobazy otwarte w wakacje

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego – powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Każda z astrobaz ma swoich opiekunów, a nauczyciele i uczniowie są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat.

Budynki astrobaz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: