PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto po remoncie zabytkowy ratusz w Tarnowie

  • PAP    15 maja 2011 - 07:03
Otwarto po remoncie zabytkowy ratusz w Tarnowie

Po dwóch latach generalnego remontu został udostępniony zwiedzającym gmach ratusza w Tarnowie z przełomu XV/XVI wieku. Budynek uznawany jest za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta.
Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które jest gospodarzem tego miejsca, poinformował, że w odnowionych zabytkowych wnętrzach w sobotę została otwarta nowa ekspozycja „W kontuszu i przy szabli” poświęcona kulturze staropolskiej.

„Poprzednia ekspozycja była zaaranżowana 40 lat temu i przez ten czas służyła zwiedzającym. Przyszedł więc czas, by ją zmienić i odświeżyć: na nowo zaaranżować, wprowadzić nowe sposoby prezentacji zbiorów i wzbogacić o nowe eksponaty” – ocenił dyr. Bartosz.

Trzon wystawy stanowią zbory książąt Sanguszków pochodzące z pałacu w Gumniskach. Prezentowana jest broń i osprzęt przeznaczony do walki i łowów, jedna z najcenniejszych kolekcji portretu staropolskiego, bogate zbiory porcelany, szkła i sreber stołowych oraz galeria portretów książąt Sanguszków.

„W Noc Muzeów jest też niepowtarzalna okazja do przymierzenia kontusza szlacheckiego oraz zbroi, a także podejrzenia konserwatorów zabytków przy pracy” – dodał Bartosz. Zwiedzający mają też możliwość wejścia na wieżę ratuszową, skąd można podziwiać nocną panoramę Tarnowa.

W przyszłości wieża, będąca najwyższym punktem widokowym do oglądania starówki, będzie udostępniana dla widzów tylko okazjonalnie.

Tarnowski ratusz był remontowany w kilku etapach od 2005 do 2010 roku. Koszt prac wyniósł prawie 4,7 mln zł a przedsięwzięcie uzyskało unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Najpierw prace koncentrowały się na zewnątrz budynku: wyremontowano dachy oraz elewację ratusza i wieży ratuszowej. Potem przyszła pora na prace wewnątrz budynku. Wiązało się to z całkowitym zamknięciem na dwa lata sal dla zwiedzających.

Eksponaty na czas remontu trafiły do należącej do muzeum kamienicy przy tarnowskim rynku. W trakcie remontu wymienione zostały wszystkie instalacje oraz założono instalacje monitoringu telewizyjnego i alarmową.

Część budynku została przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakonserwowano XVII-wieczne freski zachowane w środkowej sali, tzw. Sali Pospólstwa. Zaadaptowano poddasze, w którym urządzono magazyny i przestrzeń ekspozycyjną oraz piwnice z przeznaczeniem na salę projekcyjną.

Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV/XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano.

Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich. Na parterze znajdowały się m.in. zbrojownia i waga miejska, a na piętrze Sala Rady i Sala Pospólstwa. W przyziemiu wieży zlokalizowano miejski areszt, a na ganku wieży – strażnicę pożarową.

Na wieży ratuszowej znajduje się zegar z XVI wieku, zaliczany do najstarszych tego typu zegarów w Polsce. Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum, które posiada m.in. unikatową kolekcję portretów sarmackich z XVII-XVIII wieku, jeden z najcenniejszych w kraju zbiór porcelany oraz zbiór broni i uzbrojenia z oryginalną kopią husarską – jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.