PARTNER PORTALU
  • BGK

Owoce i szklanka mleka razem w szkołach. Tak chce UE

  • AW    8 marca 2016 - 19:24
Owoce i szklanka mleka razem w szkołach. Tak chce UE
Program dystrybucji mleka w szkołach został stworzony w 1977 roku (fot.pixabay.com)

• UE szykuje zmiany w programach dotyczących dystrybucji mleka, owoców i warzyw w szkołach.
• Nowy projekt przepisów ma połączyć rozdzielone do tej pory, fundusze przeznaczone na mleko i owoce, a ich roczny budżet wzrośnie o 20 mln euro i wyniesie 250 mln euro.
• Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2017 roku.
- Zdrowa zbilansowana dieta jest podstawą dobrego zdrowia, niestety w UE spada spożycie owoców, warzyw oraz mleka. Dlatego wzmocnienie programu dystrybucji owoców i mleka w szkołach, poprzez zwiększenie jego budżetu oraz położenie nacisku na edukację żywieniową w ramach programu, jest dla nas niezwykle ważne. Parlament zapewnił także stabilność finansową programu, uniemożliwiając państwom członkowskim jednostronne ograniczanie jego funduszy lub zmianę kryteriów partycypacji w jego finansowaniu- powiedział europoseł Marc Tarabella, odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania i negocjacje.

Więcej lekcji o zdrowym jedzeniu, więcej sprawiedliwie rozdzielanych funduszy

Zgodnie z założeniami projektu, państwa członkowskie, które przystąpią do tego dobrowolnego programu pomocy, zobowiążą się do promowania zdrowszych nawyków żywieniowych, lokalnej żywności, ekologicznego rolnictwa oraz walki z marnotrawstwem jedzenia. Dzieci powinny również lepiej zrozumieć, na czym polega hodowla i uprawa, na przykład poprzez wizyty w gospodarstwach.

Parlamentowi Europejskiemu udało się zdobyć dodatkowe 20 mln euro rocznie, w celu dofinansowania dystrybucji mleka, nabiału oraz edukowania dzieci. Dzięki temu, roczny fundusz przeznaczony na mleko wynosi: 100 mln euro, a fundusz przeznaczony na owoce i warzywa wynosi: 150 mln euro.

Posłowie wprowadzili także sprawiedliwszą dystrybucję funduszy pomiędzy państwami członkowskimi, ponieważ ustanowione zostały najważniejsze kryteria dystrybucji (udział dzieci 6-10 letnich w populacji oraz stopień rozwoju regionu w państwie członkowskim). Poziom funduszy przeznaczany w przeszłości na dystrybucję mleka również zostanie wzięty pod uwagę i zostanie zbilansowany zgodnie z nowym, minimalnym rocznym poziomem pomocy z UE, w przeliczeniu na dziecko.

Zdrowa żywność przedmiotem dystrybucji

Posłowie wprowadzili zmiany w liście produktów, finansowanych ze środków UE, chcąc zapewnić, że:

- najważniejsze będą świeże produkty, których konsumuje się za mało i produkty lokalne, kosztem produktów przetworzonych, takich jak: zupy, kompoty, soki, jogurty, czy ser, które będą dostarczane tylko jako dodatek do świeżych warzyw, owoców, mleka oraz mleka bez laktozy

- z programu wykluczone zostają słodziki oraz sztuczne polepszacze smaku, a produkty z ograniczoną ilością dodanego cukru, soli lub tłuszczu, będą mogły zostać częścią programu, w drodze wyjątku, pod rygorystycznymi warunkami, takimi jak zatwierdzenie ich przez narodowe organy zajmujące się ochroną zdrowia

Nieoficjalnie uzgodnione rozporządzenie, które 8 marca zostało przyjęte przez Parlament 584 głosami za, przy 94 głosach przeciw i 32 wstrzymujących się od głosu, musi zostać teraz oficjalnie przyjęte przez Radę Europejską. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2017 roku.

Jak przypomina PE, program dystrybucji mleka w szkołach został stworzony w 1977 roku. Program dystrybucji owoców, zawierający również elementy edukacyjne został wprowadzony w 2009 roku. Oba programy zostały stworzone w celu promocji spożywania owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych, lecz dotychczas działały zgodnie z różnymi podstawami prawnymi i finansowymi.

Wszystkie 28 krajów członkowskich partycypuje w programie dystrybucji mleka, 25 krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji) bierze udział w programie dystrybucji owoców i warzyw. Niemal 10 milionów dzieci na terenie UE skorzystało z programu dostarczania owoców do szkół, a 19 milionów z programu dotyczącego mleka w latach 2013-2014.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.