PARTNER PORTALU
  • BGK

Owoce przyjęły się w szkołach

  • PAP    2 maja 2011 - 14:59
Owoce przyjęły się w szkołach

Ok. 800 tys. uczniów dostaje w szkole od niej owoce i warzywa. W drugim semestrze tego roku szkolnego unijny program "owoce w szkole" realizuje 8,6 tys. szkół (najwiecej na Mazowszu). To o 6 proc. więcej niż w pierwszym.
Owoce w szkole dostają dzieci pierwszych trzech klas podstawówki. Są to jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa - marchew, papryka słodka, rzodkiewki jak również soki owocowe, warzywne oraz owocowo - warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Akcja w tym semestrze trwa przez 10 wybranych tygodni, a w sumie do końca roku szkolnego uczniowie dostaną łącznie 20 porcji owoców i warzyw, tj. dwa razy w tygodniu

Program obejmuje obecnie ponad 67 proc. dzieci z tzw. grupy docelowej tj. uczniów z trzech pierwszych klas podstawówki. Jest to o 3 punkty proc. więcej niż w poprzednim semestrze.

Najliczniej z programu korzystają maluchy z woj. mazowieckiego (96 tys.), śląskiego (87,6 tys.), wielkopolskiego (79,6 tys.); najmniej z woj. lubuskiego - (20 tys.) i opolskiego (20,6 tys.)

W tym roku szkolnym na program "owoce w szkole" przeznaczono 12,3 mln euro, 75 proc. tej kwoty (9,2 mln euro) finansuje Unia Europejska.

Pod koniec marca br. Komisja Europejska zdecydowała o przeznaczeniu na ten program na kolejny rok 90 mln euro. Największą część funduszy przyznano Włochom - 18 mln euro, Niemcy dostali 11 mln euro, a Francja - 10 mln euro, Polska otrzyma 9 mln euro, Rumunia - 8 mln euro. KE tylko dofinansowuje programy narodowe, dlatego resztę pieniędzy musi wyłożyć kraj członkowski.

Program "owoce w szkole" jest realizowany od 2009 r. Biorą w nim udział wszystkie kraje unijne z wyłączeniem Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii. W roku szkolnym 2009/10 objęto nim łącznie 4,7 mln uczniów z krajów UE, które łącznie uczyły się w 32 tys. szkół.

Unijny program ma przeciwdziałać otyłości u dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą. Według KE, w Unii ok. 5 mln dzieci jest otyłych, zaś 17 mln cierpi z powodu nadwagi. Unia chce w ten sposób kształtować nawyki żywieniowe dzieci, a także przekonywać najmłodszych uczniów do zdrowego odżywiania się.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.