PARTNER PORTALU
  • BGK

Park naukowo - technologiczny w kopalni

  • PAP    28 lipca 2011 - 11:40
Park naukowo - technologiczny w kopalni

Kosztem 32,5 mln zł niektóre obiekty zamkniętej 12 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu zostaną zaadaptowane na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Wprowadzą się tam firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii.

Wykonawcą prac, które potrwają pół roku, będzie firma Skanska. Jak podali w czwartek jej przedstawiciele, czterokondygnacyjny budynek dawnej dyspozytorni kopalni zostanie przebudowany i przystosowany do nowych funkcji; po remoncie będzie tam można prowadzić zarówno produkcję, jak i prace badawcze.

Do budynku będą mogły wprowadzić się m.in. firmy farmaceutyczne.

W innym, pięciokondygnacyjnym, budynku dawnego zespołu bhp kopalni znajdą się biura (zainteresowanych nimi jest co najmniej pięć firm) oraz sale konferencyjne i szkoleniowe.

Oprócz prac budowlanych i rozbiórkowych oraz montażu niezbędnych instalacji, wykonawca częściowo wyposaży też centrum w meble, komputery i sprzęt audiowizualny.

Powstający na pogórniczym terenie Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny położony jest w południowej części Sosnowca. Ma przyciągnąć do miasta firmy wdrażające lub zamierzające wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzić lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji.

Obiekty Parku mają dysponować infrastrukturą, umożliwiającą korzystanie z nowinek technicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Sygnatariuszami porozumienia w sprawie utworzenia Parku są gmina Sosnowiec, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Agencja Rozwoju Lokalnego oraz trzy największe uczelnie regionu: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Przygotowywany od siedmiu lat projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. To część przedsięwzięcia pod nazwą „Gospodarcza Brama Śląska”.

Umowy dotyczące unijnego dofinansowania projektu podpisano już w ubiegłym roku. Adaptacja dawnego kompleksu bhp ma kosztować w sumie ponad 28 mln zł (z czego 20 mln zł z UE), a remont i przekształcenie byłej dyspozytorni – ponad 17,2 mln zł (z czego 14,2 mln zł z funduszy UE).

Sam kontrakt firmy Skanska wart jest 32,5 mln zł brutto. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.