PARTNER PORTALU
  • BGK

Partia Razem i ZNP: Nowa podstawa programowa źle skonstruowana i przeładowana ideologią

  • PAP/AT    24 sierpnia 2017 - 13:00
Partia Razem i ZNP: Nowa podstawa programowa źle skonstruowana i przeładowana ideologią
Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (fot.twitter.com/partiarazem)

Od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej wprowadzana będzie nowa podstawa programowa. Według Partii Razem i Związku Nauczycielstwa Polskiego została ona źle skonstruowana.
• Partia Razem i Związek Nauczycielstwa Polskiego skrytykowały nową podstawę programową kształcenia ogólnego.

• W ich ocenie nie zakłada ona postępowej zmiany, a cofa nas do XIX wieku.

• Zaapelowali do szefowej MEN Anny Zalewskiej, by wzięła pod uwagę zdanie środowisk akademickich i nauczycieli, którzy krytycznie odnosili się do nowej podstawy programowej, bo "lepiej znają potrzeby uczniów, niż minister".

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nią zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji treści zawartych w podstawie.

Od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej wprowadzana będzie nowa podstawa programowa. Nowa podstawa programowa będzie wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Pierwsi - od roku szkolnego 2017/2018 - zgodnie nią będą się uczyć uczniowie klas I, IV i VII 8-letniej szkoły podstawowej.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe w szkole: Jak będzie wyglądać nauczanie?

W ocenie Justyny Drath z rady okręgu warszawskiego partii Razem nowa podstawa programowa nie zakłada postępowej zmiany, a cofa nas do XIX wieku. Według niej nowy program nauczania został źle skonstruowany i jest przeładowany ideologią.

"Uczniowie będą przeładowani encyklopedyczną wiedzą, a zabraknie kształcenia ich umiejętności krytycznego myślenia" - mówiła. "Absolwent tego typu szkolnictwa będzie osobą pozbawioną poczucia umiejscowienia kultury polskiej na tle kultury europejskiej i światowej" - dodała Drath.

Zaapelowała do szefowej resortu edukacji Anny Zalewskiej, by wzięła pod uwagę zdanie środowisk akademickich i nauczycieli, którzy krytycznie odnosili się do nowej podstawy programowej, bo ci - jak wskazała - lepiej znają potrzeby uczniów, niż minister.

"Szkoła minister Zalewskiej będzie kształcić kołtuna" - oceniła Julia Zimmermann z Partii Razem. Wyliczała, że w nowej podstawie programowej ograniczono nauczenie historii powszechnej, a program wychowania do życia w rodzinie jest "tak konserwatywny, jak nigdy dotąd".

Czytaj też: Broniarz: Reforma edukacji pogorszy jakość nauczania

Według Zimmerman "narodowo-religijna" zmiana dotknęła również listy lektur, która - jak oceniła - jest przeładowana trudnymi i staropolskimi utworami, za mało jest w niej zaś literatury współczesnej. Co więcej, dodała, nowy kanon lektur nie wychodzi naprzeciw problemowi niskiego czytelnictwa wśród młodzieży.

Wiceprezes zarządu głównego ZNP Grzegorz Gruchlik apelował do nauczycieli, bo - jak mówił - tylko w ich rękach jest to, by reformę edukacji można było wprowadzić nie szkodząc dzieciom.

Krytycznie odnosząc się do nowej podstawy programowej wskazywał, że nie można zbudować jej w miesiąc. "To jest fizycznie niemożliwe" - mówił. "Zbudowano podstawę programową, która obejmuje klasę I, IV i VII. Gdzie pozostałe? Spójność i logika nakazywałyby, aby budować podstawę programową dla szkół podstawowych i średnich w taki sposób, aby była korelacja pomiędzy nauczaniem pomiędzy tymi szkołami. Tego po prostu nie ma" - zauważył.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018.

Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • nauczyciel, 2017-08-25 07:53:21

    Smutne to niestety ale prawdziwe, podstawa programowa powstała na zasadzie kopiuj- wklej, z dopisanymi do niej lużnymi zdaniami z propagandowych hasełek przewodniej siły narodu. Konferencje którymi chwali się niejaka minister były zwyczajnymi jej klepankami bez pojęcia i zrozumienia. Cała nadzieja t...eraz w nauczycielach, że potrafią mądrze to jakoś uporządkować i nie robić krzywdy dzieciom. mam jednak obawy gdyż ideologizacja zatacza coraz szersze kręgi i cenzura partyjnych oszołomów będzie coraz mocniejsza, czego mieliśmy już przykłady. Nie wygląda to dobrze. Zwyczajnie pozwoliliśmy wyborczą kartką uwstecznić polską szkołę.  rozwiń
  • Belfer, 2017-08-24 15:00:07

    Śmiech na sali! Partia Razem i ZNP to podmioty, które na temat ideologii powinny milczeć!