PARTNER PORTALU
  • BGK

Partner konkursu na e-podręczniki zapewnia o swojej kompetencji

  • PAP    25 lipca 2012 - 19:29
Partner konkursu na e-podręczniki zapewnia o swojej kompetencji

Grupa Edukacyjna S.A., jeden z partnerów unieważnionego konkursu na przygotowanie e-podręczników, zapewnia, że spełnia kryteria stawiane kandydatom na partnerów w tym projekcie. Konkurs unieważniono, by rozwiać wątpliwości co do jego przejrzystości.
W poniedziałek Jarosław Wojdyła, p.o. dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, odpowiedzialnego za realizację projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" poinformował, że partnerzy do realizacji tego przedsięwzięcia zostaną ponownie wybrani.

Czytaj też: Znów wybiorą partnerów do e-podręczników

"Grupa Edukacyjna S.A. oświadcza, że przystępując do konkursu i w efekcie stając się merytorycznym partnerem tego projektu spełniła wszystkie wymagane procedurą kryteria merytoryczne i formalne stawiane przez ORE kandydatom" - napisał w oświadczeniu prezes zarządu Grupy Edukacyjnej, Piotr Treszczotko.

Czytaj też: Burza wokół e-podręczników trwa

"Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Grupa Edukacyjna posiada wszelkie kwalifikacje merytoryczne, będące wynikiem długoletniego doświadczenia, pozwalające jej na złożenie swej aplikacji w kolejnej edycji konkursu ORE w zakresie edukacji wczesnoszkolnej" - zaznaczył.

Grupa Edukacyjna jest wydawcą podręczników opatrzonych logo: MAC Edukacja, Juka-91 i Poltext. W swojej ofercie ma m.in. podręczniki szkolne, akademickie, biznesowe, językowe, obudowę metodyczną, ale także pomoce dydaktyczne. Działa na rynku wydawniczym od kilkunastu lat.

Decyzja dyrektora ORE dotyczyła wyłącznie partnerów spoza sektora publicznego, a nie wyższych uczelni. To oznacza, że Uniwersytet Wrocławski będzie odpowiedzialny za przygotowanie e-podręczników do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - za e-podręczniki do biologii, geografii, fizyki i chemii; a Politechnika Łódzka - za e-podręczniki do matematyki i przedmiotów informatycznych.

Według ORE wybór uczelni wyższych nie wymaga otwartego naboru, gdyż umowy z tymi instytucjami mogą zostać zawarte zgodnie z trybem określonym w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Ośrodek poinformował także, że w następstwie decyzji o unieważnieniu naboru ofert w najbliższych dniach ogłoszony zostanie ponowny konkurs na wybór partnera technologicznego i partnera w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Dotychczas wybranymi partnerami w tych obszarach były Progress Framework Sp. z o.o. i Grupa Edukacyjna S.A.

<!-- pagebreak //-->

Po ogłoszeniu w połowie czerwca wyników konkursu na partnera technologicznego projektu e-podręczników część firm działających w tej branży zaczęła sugerować w mediach, że zwycięska firma Progress Framework może nie podołać projektowi. Jak podawała "Rzeczpospolita" spółka ta prowadzi nieprzejrzystą politykę informacyjną dotyczącą finansów, jest nieznana w branży e-learningu, najprawdopodobniej nie ma kadry i zasobów, aby projekt zrealizować.

Na początku lipca minister edukacji Krystyna Szumilas wysłała do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie specjalną kontrolę, która miała zbadać "możliwe nieprawidłowości towarzyszące wyborowi partnera technologicznego" projektu e-podręcznika. ORE jest instytucją podległą MEN, odpowiedzialną właśnie za przeprowadzenie projektu "E-podręcznik kształcenia ogólnego".

Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jego wdrażanie zaplanowano na lata 2012-2015, szacunkowa wartość projektu wynosi 45 mln zł. W ramach projektu do 2014 r. ma zostać przygotowanych 18 e-podręczników do 14 przedmiotów; mają być udostępniane na wolnych licencjach, czyli bezpłatnie. Przygotowanie e-podręczników towarzyszy wieloletniemu programowi cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.