PARTNER PORTALU
  • BGK

Pechowcy i szczęściarze w "Cyfrowej szkole"

  • PAP    16 maja 2012 - 17:42
Pechowcy i szczęściarze w "Cyfrowej szkole"

Radomskie szkoły nie skorzystają z programu "Cyfrowa szkoła", bo urzędnicy wydziału edukacji urzędu miejskiego za późno wysłali wnioski do wojewody. Ile szkół skorzysta w regionie i w innych województwach?
Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Radomia, Katarzyna Piechota-Kaim, termin składania wniosków do wojewody mazowieckiego upływał 30 kwietnia. Pracownicy magistratu wysłali dokumenty pocztą 27 kwietnia.

"Przesyłka nie dotarła jednak na czas i wojewoda ze względów formalnych odrzucił wnioski radomskich szkół" - poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Dodała, że z podobnych powodów odrzucono w sumie wnioski dotyczące ponad stu szkół na Mazowszu. W Radomiu do udziału w programie "Cyfrowa szkoła" zgłosiło się 25 na 28 szkół podstawowych.

Piechota-Kaim powiedziała, że przez błąd urzędników radomskie szkoły straciły szansę na ubieganie się o pieniądze w ramach programu "Cyfrowa szkoła". "Urzędnicy zostali ukarani. W środę prezydent Radomia zwolnił za to z pracy jedną osobę, a dwie kolejne otrzymały kary dyscyplinarne. Z uwagi na krótki termin, mogli bardziej postarać się, by dokumenty dotarły na czas do wojewody. Można było skorzystać z kuriera lub dostarczyć dokumenty osobiście" - uznała.

Na Mazowszu samorządy złożyły 176 wniosków obejmujących 607 szkół (38 proc. mazowieckich placówek) na łączną kwotę dofinansowania ponad 71 mln zł. Tymczasem pula środków z budżetu państwa przyznana w ramach programu dla województwa mazowieckiemu wynosi tylko 5,8 mln zł. Dlatego - jak wyjaśniła rzeczniczka wojewody - 50 szkół wybrano w drodze komputerowego losowania.

Celem rządowego programu "Cyfrowa szkoła" jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w stosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji. Szkoły będą mogły zakupić m.in. przenośne komputery, drukarki, skanery, tablice interaktywne i projektory multimedialne.

W całej Polsce złożono 3507 wniosków, komisje wybrały do udziału w programie, którego koszt wynosi 61 mln zł, ok. 400 placówek. Konkurs skierowany był przede wszystkim do uczniów i nauczycieli IV-VI klas szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.

W Łódzkiem 23 szkoły podstawowe otrzymają dofinansowanie na zakup komputerów i elektronicznych pomocy dydaktycznych z rządowego programu "Cyfrowa Szkoła".

Całkowity koszt wniosków zakwalifikowanych w województwie łódzkim wynosi prawie 3,56 mln zł, a zadeklarowany wkład własny samorządów to ponad 786 tys. zł. Za te środki szkoły będą mogły kupić m.in. przenośne komputery, drukarki, skanery, tablice interaktywne i projektory multimedialne.

Jak poinformowała Anna Parzyjagła z biura wojewody łódzkiego, w regionie było 199 uprawnionych do uczestnictwa w programie organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe (czyli samorządów gminnych i powiatowych). Wnioski do wojewody złożyło 80 z nich. Aby uzyskać wsparcie samorządy musiały zadeklarować wkład własny w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty, o jaką się ubiegały.

Cztery z wybranych wniosków złożyło miasto Łódź, trzy gmina Wieruszów, po dwa gminy: Grabica, Opoczno i Zduńska Wola, po jednym - powiat bełchatowski oraz gminy: Aleksandrów Łódzki, Buczek, Chąśno, Głowno, Kleszczów, Łowicz, Pajęczno, Stryków i Złoczew.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.