PARTNER PORTALU
  • BGK

Pensje nauczycieli. Samorządy biją na alarm. Zabraknie pieniędzy na podwyżki?

  • KDS    13 kwietnia 2018 - 11:28
Pensje nauczycieli. Samorządy biją na alarm. Zabraknie pieniędzy na podwyżki?
Kolejne gminy piszą do MEN w sprawie problemów ze sfinansowaniem nauczycielskich podwyżek. (fot.shutterstock.com)

Łódź to nie jedyne miasto, jakie napisało do ministerstwa edukacji narodowej w sprawie brakujących pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Pod koniec marca podobne pismo wysłali przedstawiciele JST z powiatu włodawskiego.
Swój podpis pod pismem skierowanym do Anny Zalewskiej złożyli m.in. przedstawiciele gminy Urszulin, Hańsk, Włodawa i Wola Uhruska. Przyznają w nim wprost, że posiadane przez nich pieniądze na oświatę wystarczą tylko do października.

- Bez zmiany mechanizmu finansowania oświaty, a przynajmniej zwiększenia środków związanych z podwyżkami nauczycieli, samorządy staną przed problemem braku funduszy na wypłatę wynagrodzeń w systemie oświaty w listopadzie i grudniu 2018 r. - przytacza fragment listu "Rzeczpospolita". 

Także samorząd Łodzi wystosował podobne pismo do szefowej resortu edukacji. - Pani Minister, oczekuję przekazywania nam środków adekwatnych, do kosztów zadań, jakimi się nas obarcza - napisał Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. Miasto wyliczyło, że tylko na tegoroczne podwyżki do końca roku brakuje 15 mln zł.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Trela przyznaje, że liczy na zwiększenie subwencji. Jak wyjaśnia, sięgniecie do miejskiego budżetu oznaczać będzie brak pieniędzy na inne cele. Pytany, czy łódzcy nauczyciele nie dostaną podwyżek, mówi tak: Nie chcę ich straszyć. Czekam na odpowiedź ministerstwa – mówi wymijająco Trela. 

Na brak pieniędzy narzeka też Warszawa, Toruń, Lublin czy Gdańsk. Przykładowo w Toruniu w związku z podwyżkami miasto będzie musiało dołożyć przez trzy lata 8,5 mln zł więcej.

MEN stoi na stanowisku, że przekazało odpowiednia kwotę na podwyżki, trafiła ona do samorządów w subwencji na rok 2018. Jak przypomina, właśnie przez podwyżki część oświatowa subwencji ogólnej dla JST w porównaniu do 2017 wzrosła o 2,8 proc. 

Resort przypomina też, że pieniądze na podwyżki wynagrodzeń w szkołach prowadzonych przez administrację rządową zostały zabezpieczone w rezerwie celowej budżetu państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.