PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na sport tak, ale zgodnie z prawem

  • opolskie.pl    11 marca 2011 - 13:35
Pieniądze na sport tak, ale zgodnie z prawem

W Opolu odbyła się debata na temat nowo uchwalonej ustawy o sporcie. kwestie poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim samorządów, które coraz częściej decydują się na wsparcie finansowe sportu kwalifikowanego.
Mecenas Marek Pałus, ekspert sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, wyjaśniał, jak niektóre zapisy w nowym prawie należy interpretować i jak je stosować, by nie popaść w konflikt np. z Regionalną Izbą Obrachunkową. Te ostatnie kwestie dotyczyły przede wszystkim samorządów, które coraz częściej decydują się na wsparcie finansowe sportu kwalifikowanego. Uzupełnieniem tej wypowiedzi było wystąpienie Jana Uksika, wiceprezesa RIO w Opolu.

Lucjusz Bilik, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO, mówił o formach finansowania kultury fizycznej przez samorząd województwa i wypracowanych w tej materii standardach. W 2006 roku samorząd przeznaczył na dofinansowanie szeroko rozumianej kultury fizycznej 2,7 mln złotych, w najlepszym pod względem finansowym roku 2009, kwota ta wzrosła do niemal 6 mln złotych.

Jedną z najbardziej liczących się form dotowania sportu są stypendia marszałka województwa przyznawane co roku za wyniki uzyskane w sporcie. W roku ubiegłym skorzystało z nich 135 zawodników, a przeznaczono na ten cel – 589,7 tys. złotych. Inne formy dotacji, to m. in. umowy promocyjne, nagrody marszałka dla sportowców, trenerów i działaczy, gratyfikacje dla sekcji sportowych za zdobyte punkty w ramach współzawodnictwa ogólnopolskiego dzieci i młodzieży.

Spośród 71 opolskich gmin stypendia sportowe przyznaje 16 z nich. Gminą, która największe kwoty przeznacza na dotacje dla sportu kwalifikowanego (proporcjonalnie do posiadanego budżetu) są Komprachcice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.