PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze z UE na przedszkola w podlaskim

  • PAP    6 marca 2012 - 16:22
Pieniądze z UE na przedszkola w podlaskim

10 mln zł z UE mogą zdobyć w Podlaskiem samorządy i placówki przedszkolne na tworzenie nowych przedszkoli i rozwijanie już istniejących. We wtorek ruszył konkurs na najlepsze projekty, które dostaną unijne dotacje.
Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki.

O pieniądze na zakładanie nowych przedszkoli mogą się ubiegać gminy z regionu, które mają najmniej przedszkoli w województwie. To statystycznie co trzecia podlaska gmina, ich listę ma Urząd Marszałkowski (zabierz głos.oceń prezydenta). O środki na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach już istniejących mogą się ubiegać samorządy jak i same placówki przedszkolne - zarówno publiczne jak i niepubliczne - z całego województwa - poinformowała we wtorek dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk.

Minimalna wartość projektu musi wynosić 50 tys. zł. Nie ma maksymalnej wartości. Wnioski można składać do Urzędu Marszałkowskiego do wyczerpania środków.

Z UE z programu Kapitał Ludzki w Podlaskiem na lata 2007-2013 jest łącznie blisko 48,7 mln zł na edukację przedszkolną. Dotychczas rozdysponowano blisko 38,3 mln zł z tej kwoty. Obecny konkurs to już końcówka środków przyznanych na działania, które mają poprawić najmłodszym dostęp do edukacji przedszkolnej.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego wynika, że dotychczas dzięki unijnym dotacjom utworzono w regionie 94 ośrodki przedszkolne - zespoły i punkty przedszkolne. Nie podano, ile maluchów z nich korzysta. Urząd Marszałkowski zawarł umowy z 11 gminami w regionie na takie punkty przedszkolne, które dostaną pieniądze w wyniku konkursu przeprowadzonego w 2011 r.

Z danych Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku z jesieni 2011 r. wynika, że w Podlaskiem do przedszkoli uczęszcza około 60 proc. dzieci. W czerwcu 2011 r. w 32 gminach w regionie nie było przedszkoli, ale ta liczba spada, bo były otwierane nowe placówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.