PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza metropolitalna szkoła w Polsce ruszy 1 września 2018 r.

  • aw    5 marca 2018 - 21:34
Pierwsza metropolitalna szkoła w Polsce ruszy 1 września 2018 r.
Wizualizacja części budynków Metropolitalnej Szkoły w Kowalach (fot. DRMG/gdansk.pl)

12 marca rozpocznie się nabór do Metropolitalnej Szkoły w Kowalach. To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej Gdański Obszar Metropolitalny).
  • Dzięki tej budowie już od nowego roku szkolnego uczniowie i przedszkolaki z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego rozpoczną naukę w nowoczesnych obiektach.
  • Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 36 mln zł.
  • Szkoła zacieśnia współpracę między samorządami Pomorza, a te liczą na ustawę metropolitalną.


Jak przypomina gdański magistrat, władze Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego podpisały list intencyjny w sprawie realizacji budowy szkoły w grudniu 2012 roku. 28 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty.

- Bardzo się cieszę, że trzy gminy wspólnie budują pierwszą na Pomorzu szkołę metropolitalną – podkreślał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To niezwykłe przedsięwzięcie pokazuje, jaką siłę i wolę współpracy dla dobra wspólnego mają samorządy. Potrafimy współpracować w naszej metropolii, ale dla dalszego rozwoju konieczna jest ustawa metropolitalna.

Czytaj też: Rząd otwarty na dialog z metropoliami

Nowa szkoła dostosowana do reformy oświaty

Do dyspozycji uczniów będzie budynek dydaktyczny i sala gimnastyczna z aulą widowiskową. Szkoła będzie się składać z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków A oraz B. W części A mieścić się będą sale dydaktyczne, biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy i świetlicą. Z kolei w budynku B znajdzie się sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, stołówka oraz kuchnia.

Wykonane zostaną też boiska sportowe - boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw.

Na terenie szkoły powstaną drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków zostaną ustawione elementy małej architektury, m.in. pergole przy placu zabaw, ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Nowy budynek szkolny w Kowalach zostanie dostosowany do reformy oświaty, czyli do przyjęcia większej liczby uczniów niż planowano – zamiast klas I – VI, będą klasy I - VIII.

- Z tego powodu zrezygnowano z budowy przedszkola. Konieczna zmiana zakresu inwestycji zostanie przeprowadzona w trakcie jej realizacji i nie jest wykluczone, że może skutkować ewentualnymi przesunięciami terminów ukończenia niektórych elementów inwestycji, jednak nie będą one wpływały na jej prawidłowe uruchomienie i funkcjonowanie – informuje UM Gdańsk.

Dostosowanie obiektu szkoły do nowej funkcji wpłynie również na możliwość zwiększenia liczby uczniów na jednej zmianie w szkole, z 650 do około 850 - przy zachowaniu przyjętego podziału miejsc pomiędzy gminy partnerów .

Liderem Kolbudy, projekt gdański

Liderem, który koordynuje zadanie, jest Gmina Kolbudy. Miasto Gdańsk jako wkład własny do umowy wniosło m.in. dokumentację projektową (szkoła jest budowana w oparciu o projekt szkoły w Kokoszkach), zadba także o umowy przyłączeniowe z gestorami sieci. Realizację inwestycji w imieniu trzech gmin prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Udział poszczególnych stron został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):

- 35,19 proc. - Gmina Kolbudy
- 27,49 proc. - Gmina Pruszcz Gdański
- 37,32 proc. - Gmina Miasta Gdańska

Działka, na której powstaje szkoła (pow. ok. 1,56 ha), jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z gminą Pruszcz Gdański.

Pierwsza tego typu placówka w Polsce wystartuje 1 września 2018 roku. Przyjmowanie zgłoszeń od rodziców dzieci zamieszkałych na terenie obwodu Szkoły Podstawowej w Kowalach rozpocznie się w 12 marca i potrwa do 28 marca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.