PARTNER PORTALU
 • BGK

Pikieta przeciwko reformie edukacji

 • PAP/JS    19 grudnia 2016 - 18:43
Pikieta przeciwko reformie edukacji
"Przychodzimy do prezydenta, bo tylko on może zatrzymać to szaleństwo" - mówił Artur Sierawski z Koalicji "NIE dla chaosu w szkole" (fot. Grzegorz Drobiszewski/twitter)

Nie podpisuj! - skandują zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie uczestnicy pikiety przeciwko reformie edukacji.
"Nie podpisuj ustawy, która niszczy polskiego ucznia, która niszczy polskiego nauczyciela" - apelował do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Według niego nie ma żadnego merytorycznego powodu, a jedynie powody polityczne, które kazałyby podpisywać prawo oświatowe.

"Musimy zrobić wszystko, by przekonać pana prezydenta, że warto z tej ustawy zrezygnować" - powiedział Broniarz, który udał się następnie do Pałacu Prezydenckiego z petycją skierowaną do głowy państwa.

Daria Bielenin-Palęcka, reprezentująca Koalicję "NIE dla chaosu w szkole", argumentowała, że prezydent jest ostatnią osobą, która może tę "szkodliwą" ustawę zawetować i skierować "do prawdziwych szerokich konsultacji".

"Przychodzimy do prezydenta, bo tylko on może zatrzymać to szaleństwo" - mówił Artur Sierawski z Koalicji "NIE dla chaosu w szkole". Sierawski symbolicznie przełamał też ołówek, życząc prezydentowi, by tak samo przełamał mu się długopis podczas podpisywania ustaw.

Na pikiecie pojawili się też politycy. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej mówiła, że "przegraliśmy walkę w Sejmie o reformę edukacji, ale warto walczyć dalej". "Protestujmy wszędzie, gdzie możemy. Nie dla niszczenia polskiej szkoły" - apelowała.

Kinga Gajewska-Płochocka z PO odczytała list Platformy do prezydentowej Agaty Dudy, w którym napisano m.in., że likwidacja gimnazjów jest nieprzemyślana i kosztowna i wyrażono nadzieję, że Agata Duda jako matka, nauczycielka i pierwsza dama zabierze głos w tej sprawie.

Pikietujący podkreślają, że na reformie stracą wszyscy: nauczyciele, samorządy, ale przede wszystkim dzieci. Ustawili przed Pałacem symboliczną trumnę, wieniec i znicze, które symbolizują, że reforma edukacji oznacza de facto jej śmierć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • rodzic gimnazjalisty, 2016-12-20 19:57:32

  Szkoła będzie pracować na zmiany od 8_14 i14_18 doooooooooooo bra to zmiana
 • ewa, 2016-12-20 18:15:20

  Gdy tworzono gimnazja nikt nie pytał nauczycieli szkół średnich czy wyrażają zgodę. To własnie oni tracili godziny i do dziś są na zniżkach. A o dobrym przygotowaniu do matury na tym nawet nie trzyletnim "kursi to już nie wspominam!
 • Henryk z Radomia, 2016-12-20 17:32:13

  Mówił Broniarz do Marionetki Lalkarza - to nawet gorzej niż dziad go obrazu...