PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS: przywrócimy do szkół przedmioty uczące kreatywności

  • pt/pap    30 września 2016 - 15:37
PiS: przywrócimy do szkół przedmioty uczące kreatywności
Twórczego, kreatywnego myślenie oraz samodzielnego rozwiązywania problemów młodzież uczy się na wszystkich przedmiotach (fot.fotolia).

Dzięki reformie oświaty zostaną przywrócone przedmioty uczące kreatywności i twórczego myślenia - podkreśliła wiceszefowa sejmowej komisji edukacji Marzena Machałek (PiS) odnosząc się do zarzutów PO, że partia rządząca zamierza ograniczyć w szkołach edukację kulturalną.
Na konferencji prasowej w Sejmie politycy Platformy zarzucili partii rządzącej, że zamierza ograniczyć w szkołach edukację kulturalną, poprzez zmniejszenie liczby godzin, np. muzyki, plastyki. W ocenie b. minister edukacji i posłanki PO Krystyny Szumilas spowoduje to, że uczniowie będą mniej innowacyjni i kreatywni.

"To pokazuje, że szkoła, którą przygotowuje PiS, jest ciężką szkołą opartą na wiedzy, na faktach, ale nie dotyczy tego, co we współczesnym świecie jest konieczne, a więc kreatywności, innowacyjności, wyobraźni" - mówiła Szumilas.

Do zarzutów Platformy odniosła się wiceszefowa sejmowej komisji edukacji Marzena Machałek.

Posłanka przypomniała, że minister edukacji Anna Zalewska w trakcie przygotowywania zarówno podstaw programowych, jak i ramowych planów nauczania wskazywała, że "reforma ma przywrócić przedmioty, które będą uczyły kreatywności i twórczego myślenia".

"Proces ustalania szczegółów (reformy) jeszcze nie został zakończony, więc jesteśmy otwarci na uwagi" - zaznaczyła posłanka PiS.

Nauczanie przedmiotów ogólnych

"Jestem zdziwiona niepokojem pani Szumilas, bo to za czasów PO ograniczono nauczanie przedmiotów ogólnych, nie tylko historii, ale też fizyki, chemii i innych przedmiotów. Zdemontowano też licea ogólnokształcące a teraz była minister edukacji wylewa krokodyle łzy nad przedmiotami takimi jak plastyka i muzyka" - stwierdziła Machałek.

Zapewniła też, że "dzieci będą uczone tych przedmiotów". "Tym przedmiotom nie stanie się krzywda" - podkreśliła.

Posłanka PiS zwróciła uwagę, że twórczego, kreatywnego myślenie oraz samodzielnego rozwiązywania problemów "młodzież uczy się na wszystkich przedmiotach".

Przed dwoma tygodniami do uzgodnień i konsultacji MEN skierowało dwa projekty ustaw reformujących oświatę. Minister Anna Zalewska zapowiedziała likwidację gimnazjów, 8-letnie podstawówki oraz 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce zawodówek - szkoły branżowe.

W minionym tygodniu Zalewska zapowiedziała, że podstawy programowe "będą gotowe pod koniec listopada".

"Przede wszystkim myślimy o wydawnictwach i o trzech rocznikach: klasie pierwszej, klasie czwartej i klasie siódmej - ta jest najtrudniejsza, bo będzie łączyła stare z nowym" - mówiła wówczas szefowa MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • zrxthc, 2016-10-05 12:46:31

    Do danderek: A STAĆ CIE POLISH ? jesteś jak BARAN strzygany dzien i noc urabiany bez mydełka
  • danderek, 2016-10-03 13:44:11

    Można ograniczyć liczbę lekcji ze śpiewu i plastyki,ale nie zdziwmy się jak w dorosłym życiu dzisiejszych uczniów wystawy malarstwa,filharmonie, opery będą zionęły pustką.