PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS wesprze obywatelski projekt ustawy

  • PAP    4 lipca 2011 - 16:09
PiS wesprze obywatelski projekt ustawy

PiS poprze obywatelski projekt ustawy, który przewiduje m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków.
Obywatelski projekt, który trafił w poniedziałek do Sejmu, zakłada też objęcie przedszkoli subwencją oświatową. Pod projektem podpisało się ponad 330 tys. osób.

Czytaj też: Projekt przeciw sześciolatkom w szkole w Sejmie

Poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji edukacji Sławomir Kłosowski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że klub PiS od samego początku wspierał akcję Ratujmy Maluchy! i jej inicjatorów – małżeństwo Karolinę i Tomasza Elbanowskich, którzy protestowali przeciwko obniżeniu wieku szkolnego. Zapowiedział jednocześnie, że teraz PiS ma zamiar wspierać projekt obywatelski.

„Ten projekt będzie zdecydowanie, z całą stanowczością wspierany przez klub parlamentarny PiS. Identyfikujemy się z tym projektem i zrobimy wszystko, aby ten projekt nie utknął gdzieś w dokumentach marszałka Sejmu” – zaznaczył Kłosowski.

Przypomniał też, że w październiku 2010 roku posłowie jego partii złożyli w Sejmie własny projekt w sprawie sześciolatków. Chodziło o to, by reformę, która obniża wiek szkolny, przesunąć w czasie tak, by zaczęła obowiązywać dopiero w 2020 roku.

W opinii Kłosowskiego reforma ta jest niedopracowana. „50 proc. polskich szkół nie jest przygotowanych na to, by przyjąć 1 września 2012 roku sześciolatki. 50 proc. polskich szkół nie ma ciepłej wody, w 50 proc. polskich szkół nastąpi zdecydowane pogorszenie warunków nauczania, wychowania i opieki w przypadku tych dzieci sześcioletnich, w porównaniu do tego, co oferują im w chwili obecnej przedszkola” – mówił poseł PiS.

Ponadto, według niego, rok szkolny 2012/2013 ze względu na to, że w tym samym czasie do pierwszej klasy trafią obecne sześcio– i siedmiolatki, będzie rokiem, gdzie powszechny stanie się system „dwuzmianowy”. To – zdaniem wiceszefa komisji edukacji – zdezorganizuje życie rodzicom.

„Niejednokrotnie bywa tak, że oboje rodziców pracują tylko na jednej zmianie, w związku z tym będą musieli sobie jakoś radzić, żeby posłać dziecko do szkoły lub odebrać je stamtąd w godzinach wieczornych. Utrudnienia dla rodziców będą tu więc ogromne” – ocenił Kłosowski.

Jak dodał, „przeładowanie” w pierwszych klasach szkół podstawowych doprowadzi do tego, że któryś z roczników na tym straci. „Wszyscy raczej stawiają na to, że stracą sześciolatki, ze względu na tą mniejszą niż siedmiolatki zdolność percepcyjną i rozwój psychospołeczny” – zaznaczył polityk PiS.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z marca 2009 r., od 1 września 2012 r. obniżony zostanie wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat. Rok wcześniej – od 1 września 2011 r. – wszystkie 5-latki muszą przejść obowiązkowe wychowanie przedszkolne.

Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice. Zgodnie z ich wolą do I klas w całym kraju w roku szkolnym 2010/2011 poszło 12,5 proc. dzieci sześcioletnich, a w roku 2009/2010, gdy zaczęto obniżać wiek rozpoczynania nauki, do szkół poszło 4,3 proc. sześciolatków.

Stopniowemu obniżaniu wieku obowiązku szkolnego towarzyszy stopniowe wprowadzanie nowej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego dostosowanej do możliwości nauki dzieci młodszych.

Przeciw wprowadzeniu wszystkich tych zmian w 2008 i 2009 r. protestowały niektóre stowarzyszenia i organizacje rodziców, m.in. ruch Ratujmy Maluchy!, który zainicjowali Karolina i Tomasz Elbanowscy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.