PARTNER PORTALU
 • BGK

PISA 2015: Umiejętności polskich 15-latków na tle uczniów z krajów OECD

 • AW/PAP    6 grudnia 2016 - 11:55
PISA 2015: Umiejętności polskich 15-latków na tle uczniów z krajów OECD
Badanie PISA 2015 zostało w Polsce zrealizowane na ogólnokrajowej próbie losowej 160 szkół gimnazjalnych oraz 9 szkół ponadgimnazjalnych (fot.pixabay)

• Poziom umiejętności polskich 15-latków w naukach przyrodniczych jest wyższy od średniego poziomu uczniów z krajów OECD.
• Niezłe wyniki uczniowie polskich gimnazjów uzyskali też w czytaniu i interpretacji oraz w zakresie matematyki plasujące ich w pierwszej 10-tce.
• Ale wyniki punktowe są gorsze niż z 2012 r. 
• MEN podało podsumowanie najnowszej edycji badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów).
Polscy uczniowie uzyskali w naukach przyrodniczych wynik porównywalny do 15-latków m.in. z Irlandii. Polska odnotowała jednak w tym zakresie spadek w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 r.

Wyniki polskiej edycji badania ogłoszono we wtorek (6 grudnia) w siedzibie MEN.

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r.

W każdej edycji badania sprawdzane są trzy umiejętności uczniów: czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych. Za każdym razem jedna z tych dziedzin jest wiodącą. W tej edycji były to umiejętności przyrodnicze.

Badanie PISA 2015 zostało w Polsce zrealizowane na ogólnokrajowej próbie losowej 160 szkół gimnazjalnych oraz 9 szkół ponadgimnazjalnych. Wylosowana próba objęła ponad 4400 uczniów, którzy rozwiązywali zadania testowe wyłącznie na komputerach.

W Polsce, badanie przeprowadził zespół ekspertów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 

Przypomnijmy, dobre wyniki polskich 15-latków w poprzedniej edycji badania PISA są jednym z koronnych argumentów przeciwników likwidacji gimnazjów.

- Testy PISA, które sprawdzają realne umiejętności uczniów, a nie są, jak twierdzi pani minister, jedynie odtwórcze, wskazują jednoznacznie, że pozycja Polski poprawiła się znacząco. Od roku 2003, kiedy testy lokowały nas poniżej średniej, awansowaliśmy na 11 miejsce na 65 krajów - mówiła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży - Zrobiliśmy największy skok ze wszystkich krajów UE. Nasi 15-latkowie są jednymi z najlepiej wykształconych 15-latków w całej UE - dodała.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (9)

 • N Skipietrow, 2016-12-06 15:59:40

  W Polsce badania przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych - ibe.edu.pl .....-
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-06 15:46:13

  Proponuję przeprowadzenie krytyki celów badań PISA. Może wtedy zrozumiemy dążenia PIS-u?
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-06 15:43:15

  Do trzypotrzy. Może dlatego lądują na zmywaku (nie wszyscy), bo są obcymi w nowym dla nich kraju?