PARTNER PORTALU
 • BGK

Plan rozwoju sportu młodzieżowego

 • PAP    28 maja 2013 - 12:07
Plan rozwoju sportu młodzieżowego

Resort sportu w najbliższym czasie zamierza wdrożyć kilka projektów mających na celu „usportowienie” przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej.
Minister Joanna Mucha poinformowała, że jej resort w najbliższych latach zamierza stawiać na rozwój sportu powszechnego i młodzieżowego.

„Musimy zacząć od samego dołu piramidy" - powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Mucha w ostatnim czasie wzięła udział w 16 wojewódzkich kongresach, podczas których rozmawiała z działaczami sportowymi i samorządowymi. „To były bardzo dobre spotkania.

Uczestniczyło w nich w sumie pięć tysięcy osób. Traktuję je jako rozpoczęcie dużej debaty na temat sportu powszechnego, bo problemów do rozwiązania jest wiele" - podkreśliła.

Ministerstwo w najbliższym czasie zamierza wdrożyć kilka projektów mających na celu „usportowienie" przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej.

„Powołaliśmy sześcioosobowy zespół pod kierownictwem profesora Frołowicza, który opracował raport z zaleceniami w sprawie lekcji wychowania fizycznego. W najbliższym czasie wyruszam z nim na rozmowę z panią Szumilas" - zadeklarowała Mucha.

Z raportu wynika, że lekcje wf w klasach I-III w ponad 90 procentach są prowadzone przez nauczycieli nauczania zintegrowanego, a nie przez specjalistów.

„Dlatego od 1 września wprowadzimy pilotażowy program certyfikowania szkół, które mają najlepsze lekcje wf. Chcemy też szkolić nauczycieli, będziemy przesyłali materiały instruktażowe" - podkreśliła Mucha.

Ministerstwo opracowuje również program nauki pływania dla uczniów klas trzecich. „Docelowo chcemy nim objąć całą populację" - zadeklarowała szefowa resortu.

Przygotowywany jest także program multisportowy - zajęcia pozaszkolne dla klas 4-6. Ćwiczenia pod okiem trenera mają się odbywać trzy razy w tygodniu, każdego dnia z innej dyscypliny.

Ministerstwo w przyszłorocznym budżecie chce na to przeznaczyć 20-30 mln złotych i liczy na współfinansowanie ze strony samorządów - podobnie jak w programie budowy „Orlików".

Czytaj też: Orliki nie wystarczą, by przyciagnąc młodzież do piłki

„Wszystkie te zamierzenia mają jeden cel - poprawę sprawności fizycznej u dzieci i młodzieży. Musimy zacząć od samego dołu piramidy, bo to klucz do sukcesów polskiego sportu w przyszłości" - podkreśliła Mucha.

Ministerstwo planuje także zmiany na poziomie sportu wyczynowego, począwszy od szkół mistrzostwa sportowego. Przede wszystkim placówki te będą musiały współpracować z konkretnymi związkami i stanowić element szkolenia centralnego w danej dyscyplinie. Ma się też zwiększyć liczba obowiązkowych zajęć. Według Muchy, zmiany te są już uzgodnione z minister Szumilas.

Reformie ulegnie system nagradzania trenerów za sukcesy ich podopiecznych. Premiowani mają być także wcześniejsi szkoleniowcy medalistów, co ma ich motywować do myślenia perspektywicznego i poszukiwania talentów wśród młodzieży.

Ministerstwo chce także dokonać zmian w szkoleniu centralnym. Obecnie sportowcy nawet 300 dni w roku przebywają poza domem, teraz proporcje mają się odwrócić. Każdy związek zostanie zobowiązany do określenia miejsca szkolenia centralnego, przede wszystkim we współpracy z akademiami wychowania fizycznego w dużych aglomeracjach. Ma to zawodnikom dać możliwość trenowania, nauki i pracy w jednym mieście. Jak podkreśliła Mucha, na razie jest to jednak odległa perspektywa.

Inne priorytety mają decydować o przekazywaniu środków na inwestycje. Ministerstwo chce teraz przede wszystkim finansować rozwój sportu powszechnego - pomagać w budowie pierwszej sali gimnastycznej w gminie czy pierwszego basenu w powiecie. Pieniądze mają trafiać także do ośrodków szkolenia centralnego. Rozwijany będzie program remontów i wykorzystywania istniejącej infrastruktury.

„W ostatnich latach powstało w Polsce tysiące obiektów sportowych. Nastąpił wręcz przełom cywilizacyjny. Nie wszystkie są jednak odpowiednio wykorzystywane. Chcemy to zmienić" - zakończyła Mucha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • pllo, 2013-05-29 13:54:04

  Już chciałem w to wszystko uwierzyć gdy zobaczyłem że na cały ten narodowy projekt usportowienia młodzieży rząd szerokim gestem w przyszłym roku wykłada 20-30 milionów. Nie błaznuje, bardzo proszę. Podzielcie to na wszystkie dzieci kupcie im po gumie do zucia, przynajmniej pH w ustach przez 5 minu...t bedą miały na odpowiednim poziomie. Do tych wszystkich futurystyczny ch wizji powróćmy jak będziecie mieli pieniądze, lub przed kolejnymi wyborami. Tak mił was się wtedy słucha, kłamczuszki  rozwiń
 • pomocniczość, 2013-05-29 07:45:18

  Dlaczego wraz z ustawą nie opracowano uniwersalnego i jednolitego wzoru deklaracji śmieciowej? Dlatego aby proces gonienia pędzącego śmieciowego króliczka wydłużyć, opóźnić a najlepiej uniemożliwić jego złapanie w trosce o ludzi aby nie musieli płacić nowego zbędnego anachronicznego haraczu tym raze...m za śmieci...  rozwiń