PARTNER PORTALU
  • BGK

Płatne urlopy za pół miliarda złotych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 maja 2011 - 06:33
Płatne urlopy za pół miliarda złotych

Nowy rok szkolny może się okazać uciążliwy dla samorządów i dyrektorów szkół. Wyjątkowo wielu nauczycieli zdecydowało się wykorzystać przysługujący im roczny, płatny urlop dla poratowania zdrowia.
Oznacza to komplikacje kadrowe dla szkoły, a dla samorządu dodatkowe obciążenie finansowe. Samorządowcy domagają się od MEN wprowadzenia zmian w Karcie nauczyciela – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Wzrosną płace nauczycieli. Prawdopodobnie 

Dlaczego nauczyciele uciekają na urlopy? Bo pojawiły się informacje, że ten przywilej może zostać zniesiony albo zmodyfikowany, więc starają się go wykorzystać, póki mogą. Ale jest też inny powód – niż demograficzny, który wymusza redukcję szkolnych kadr. To ucieczka przed zwolnieniem.

Pedagodzy chcą przeczekać na urlopie do roku szkolnego 2012/2013, kiedy do pierwszych klas pójdą dwa roczniki dzieci, bo to oznacza, że będzie więcej miejsc pracy.

Ale za rok ich „zimowania” muszą zapłacić gminy. I to niemało. Szacuje się, że rocznie na nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia samorządy wydają nawet pół miliarda złotych. Dlatego samorządowcy domagają się zmian w Karcie nauczyciela– podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nauczyciele mogą rozsadzić budżet

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • hmm.., 2011-05-12 09:25:45

    o takim rocznym urlopie można myśleć długo i intensywnie..
  • jelo, 2011-05-11 09:59:40

    Czy rzeczywoiście zawsze tak jest, że pracownicy o niczym innym nie myślą tylko o urlopie? A może jednak tak nie jest?