PARTNER PORTALU
  • BGK

Po pożarze uczniowie wracają do szkoły

  • PAP    18 listopada 2012 - 15:45

Po pożarze dachu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach (Łódzkie) w poniedziałek wznowione zostaną zajęcia dla uczniów zarówno "podstawówki", jak i sąsiedniego gimnazjum. Dzieci uczyć się będą na dwie zmiany w budynku gimnazjum, który nadzór budowlany dopuścił do użytkowania.
W wyniku wtorkowego pożaru spalił się dach i poddasze budynku szkoły podstawowej. Do końca tygodnia odwołane były zajęcia dla uczniów, także sąsiedniego gimnazjum.

Przez kilka dni trwała rozbiórka spalonego dachu i uprzątania pogorzeliska oraz przywracania budynku gimnazjum do stanu umożliwiającego funkcjonowanie. Udało się wznowić dostawy prądu; obiekt skontrolowała straż pożarna, gazownia oraz firma, która zajmuje się obsługą kotłowni gazowej.

"W związku z tym, że wszystkie wymogi zostały spełnione, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuścił od poniedziałku budynek gimnazjum do użytkowania" - powiedział wójt gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk.

Dzieci uczyć się będą na dwie zmiany - od godz. 7.30 do 13 odbywać się będą zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, a później - do godz. 18.15 dla gimnazjalistów.

Ponieważ dla wszystkich uczniów nie wystarczy sal lekcyjnych, dzieci z dwóch III klas szkoły podstawowej będą wożone gminnymi autobusami do szkoły w Gościnnej. Natomiast dwa oddziały przedszkolne przeniesione zostały czasowo do siedziby przedszkola.

Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych, ale - zdaniem Włodarczyka - mogą być większe. W najbliższych dniach ma być gotowa szczegółowa ekspertyza techniczna, która pozwoli określić koszty i opracować plan odbudowy szkoły.

Według niego jeśli konieczna będzie naprawa samej więźby dachowej i poszycia to - przy sprzyjającej pogodzie - możliwe byłoby zakończenie prac nawet do końca tego roku. Trudniejsza sytuacja - wymagająca więcej czasu i pieniędzy - będzie jednak, jeśli konieczne będą prace budowlane związane z naprawą murów szkoły.

Włodarczyk poinformował, że otrzymał już zapewnienie o przyznaniu pomocy finansowej na remont szkoły z MEN, choć nie wiadomo jeszcze w jakiej kwocie. Liczy też na środki od ubezpieczyciela. Do gminy zgłasza się także wiele firm i samorządów deklarujących pomoc dla szkoły i uczniów.

Pożar wybuchł we wtorek rano na poddaszu w kompleksie budynków szkoły podstawowej i gimnazjum w Gorzkowicach. Ewakuowano około 900 osób: uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkół. Nikt nie został poszkodowany. Według wstępnych ustaleń strażaków prawdopodobną przyczyną mogła być wadliwa instalacja elektryczna; ostateczną ma zbadać specjalna komisja.

Szkoła w Gorzkowicach, podobnie jak i cała gmina, ucierpiała w 2008 roku podczas trąby powietrznej, która wówczas zerwała dach placówki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.