PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie stawia na rozwój edukacji przedszkolnej. Do rozdysponowania jest 20 mln zł

  • PAP    28 lipca 2016 - 16:05
Podkarpacie stawia na rozwój edukacji przedszkolnej. Do rozdysponowania jest 20 mln zł
Według Czopa dzięki nowym miejscom w przedszkolach ich rodzice będą mogli podjąć pracę lub szybciej wrócić na rynek pracy. (Fot. Morguefile.com)

• 20 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na projekty dotyczące rozwoju edukacji przedszkolnej.
• Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.
Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, to już druga edycja konkursu na rozwój edukacji przedszkolnej w regionie, który jest finansowany z podkarpackiego RPO.

- W pierwszym naborze ogłosiliśmy już listę projektów. Wynika z niej że w 35 placówkach, już istniejących i tych które powstaną, utworzonych zostanie ponad 50 nowych oddziałów przedszkolnych. Ponad 1,1 tys. dzieci znajdzie w nich miejsce, a ponad 2 tys. zostanie objętych wsparciem w postaci zajęć dodatkowych i wyrównawczych, np. logopedycznych - dodał.

20 mln zł do rozdania

W konkursie do rozdysponowania jest 20 mln zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone na utworzenie nowych przedszkoli, jak i rozbudowę już istniejących. Czop zaznaczył, że w tym pierwszym przypadku fundusze mogą być wydane na m.in. dostosowanie budynków lub pomieszczeń czy wyposażenie i montaż placu zabaw.

- Dodatkowo przedszkole można wyposażyć m.in. w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) np. komputery czy tablice interaktywne. Pieniądze mogą być wydane również na pomoce dydaktyczne, meble i specjalistyczny sprzęt - podkreślił.

W ramach konkursu istnieje również możliwość finansowania bieżącej działalności nowo utworzonych miejsc w przedszkolach, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy i obejmować może koszty wynagrodzenia nauczycieli i personelu oraz koszty żywienia dzieci.

Dzieci do przedszkola, rodzice do pracy

Według Czopa dzięki nowym miejscom w przedszkolach ich rodzice będą mogli podjąć pracę lub szybciej wrócić na rynek pracy.

Wnioski w konkursie będzie można składać od 29 sierpnia do 30 września br. Spotkanie informacyjne dla przyszłych beneficjentów odbędzie się 26 sierpnia w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

Regionalny Program Operacyjny

Konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie w ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

W 2015 roku WUP w Rzeszowie ogłosił 9 naborów wniosków z RPO na kwotę 500 mln zł. Zgodnie z harmonogramem w tym roku zostanie ogłoszonych w sumie 21 naborów o wartości dofinansowania z UE wynoszącego również 500 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.