PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Powstanie strategia rozwoju edukacji w regionie

  • PAP/MN    4 października 2016 - 16:56
Podkarpackie: Powstanie strategia rozwoju edukacji w regionie
Podkarpacki Urząd Wojewódzki (fot. wikipedia.org)

• Na Podkarpaciu opracowana zostanie strategia rozwoju edukacji do 2020 roku.
• Dokument ma przygotować takie rozwiązania, które lepiej dopasują system edukacji w regionie do potrzeb rynku pracy.
• Gotowy będzie w marcu przyszłego roku.
We wtorek (4 października) list intencyjny w sprawie przygotowania strategii podpisali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl.

Wojewoda powiedziała, że przygotowywana strategia ma się wpisywać w zmiany systemowe, które przygotowuje resort edukacji narodowej. "Chcemy, by województwo miało własną strategię rozwoju edukacji, która będzie wpisywała się w priorytety istotne dla województwa. Liczymy, że dzięki naszej współpracy z samorządem regionalnym powstaną rozwiązania wzorcowe także dla innych województw w kraju" - dodała Leniart.

Jej zdaniem dokument ma nie tylko odpowiadać na potrzeby rynku pracy, ale też "na potrzeby uczniów, nauczycieli i samorządowców"."Chcemy, żeby zespół spojrzał na edukację w regionie wieloaspektowo" - powiedziała wojewoda.

Strategię przygotować ma zespół ekspertów pod przewodnictwem podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch. Dokument składał się będzie z diagnozy obecnej sytuacji oraz rekomendacji dla systemu edukacji.

Marszałek województwa zaznaczył, że w skład zespołu wejdą m.in. pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz instytucji podległych urzędowi. "Dzięki takiemu zespołowi uda się wypracować kompleksowe rozwiązania tych problemów, które są obecnie w systemie edukacji. Dokument ten pozwoli podnieść jakość kształcenia w podkarpackich szkołach" - podkreślił.

Czytaj też: Uczelnie nie powinny przyjmować wszystkich maturzystów

Natomiast Rauch powiedziała, że potrzebna jest przede wszystkim dobra diagnoza podkarpackiego systemu edukacji. "Z diagnozy powstaną rekomendacje do rozwoju edukacji w regionie. Rekomendacje będą dotyczyły konkretnych zadań, które trzeba podjąć w najbliższym czasie, aby można było mówić o nowoczesnej edukacji" - powiedziała kurator.

Rauch dodała, że rekomendacje będą brane pod uwagę m.in. przy ustalaniu kryteriów podczas naborów w konkursach unijnych dotyczących szkolnictwa, które prowadził będzie Wojewódzki Urząd Pracy (WUP).

Obecny na konferencji dyrektor WUP Tomasz Czop podał, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na szkolnictwo ogólne do wydania jest ok. 120 mln zł. "Do tego trzeba doliczyć pieniądze na szkolnictwo zawodowe - ok. 140 mln zł. Plus pieniądze na żłobki ok. 80 mln zł i przedszkola ok. 120 mln zł. Jak widać, tych pieniędzy jest naprawdę dużo, dlatego zachęcamy do aplikowania o te środki" - podkreślił.

Strategia ma zostać zaprezentowana w marcu przyszłego roku. Dokument ma być również konsultowany ze środowiskiem nauczycieli i z samorządowcami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.