PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Są pieniądze na poprawę jakości kształcenia zawodowego

  • PAP/EM    2 marca 2017 - 14:36
Podkarpackie: Są pieniądze na poprawę jakości kształcenia zawodowego
W odróżnieniu od ogłoszonego przed miesiącem konkursu dotyczącego szkolnictwa zawodowego, obecny ma charakter pilotażowy (fot. pixabay)

• Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie ogłosił konkurs, w ramach którego chce przeznaczyć 5 mln zł na poprawę jakości kształcenia zawodowego w regionie.
• Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020.
Jak powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu w Rzeszowie Tomasz Czop, ogłoszony konkurs to kolejny etap wspierania podkarpackiego szkolnictwa zawodowego. "Tym razem konkurs ma nieco inny charakter niż poprzedni i będzie testem rozwiązań, które mają łączyć kształcenie zawodowe z rynkiem pracy" - dodał.

Czop wyjaśnił, że w odróżnieniu od ogłoszonego przed miesiącem konkursu dotyczącego szkolnictwa zawodowego, obecny ma charakter pilotażowy. "To oznacza, że ma on stworzyć ścisłe powiązanie zawodowego kształcenia formalnego z bieżącymi i przyszłymi potrzebami rynku pracy" - zaznaczył.

Projekty w ramach tego konkursu muszą spełniać kilka warunków, m.in. otwarcie kształcenia w nowym zawodzie lub weryfikacja i modernizacja kształcenia w zawodzie już nauczanym w danej szkole musi być realizowana w ścisłej współpracy z przynajmniej jednym potencjalnym pracodawcą, który musi objąć ten kierunek swoim patronatem. Dodatkowo praktyki (staże) u pracodawcy-partnera powinny wynosić minimum 160 godzin dla nauczycieli i 300 godzin dla uczniów.

Jak podkreślił Czop, pracodawca-partner musi mieć zapewniony również udział w egzaminach potwierdzających kwalifikacje ucznia.

Na realizację projektów dostępne jest 5 mln zł. Minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie projektów można składać od 31 marca do 28 kwietnia 2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu będzie można uzyskać na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 21 marca 2017 r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego przy ul. Towarnickiego 3A w Rzeszowie.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.