PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlasie: wsparcie dla maluchów i doktorantów

  • bad    26 sierpnia 2014 - 21:09

Zarząd Województwa Podlaskiego na posiedzeniu, któremu przewodniczył wicemarszałek Mieczysław Baszko, zaakceptował pomysł utworzenia interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Na terenie Polski istnieją tylko dwie takie placówki: w Otwocku i Gliwicach.
Ośrodek preadopcyjny zapewniałby wszechstronną fachową opiekę dzieciom do pierwszego roku życia, które czekają na adopcję. Z szacunków wynika, że na terenie województwa jest takich przypadków około dwudziestu rocznie. Nowy ośrodek stanowiłby odciążenie dla domu małego dziecka, prowadzonego przez prezydenta Białegostoku. Jego roczny koszt utrzymania oblicza się na 1,4 mln złotych.

Projekt trafi pod obrady sejmiku województwa.

Czytaj też: Tak działa rodzinna piecza zastępcza

Marszałkowie podjęli decyzję o przyznaniu indywidualnego wsparcia doktorantom, którzy otrzymują już stypendia od Zarządu Województwa. O takie wsparcie zwróciło się około 40 doktorantów. Komisja, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk naukowych, oceniła pozytywnie 39 kandydatów, a Zarząd tę listę zaakceptował. Indywidualne wsparcie stypendialne wyniesie maksymalnie 25 tysięcy złotych. W sumie na ten cel przeznaczonych zostało prawie 730 tysięcy złotych.

Czytaj też: Podlaskie: most energetyczny będzie budowany wbrew gminie

Poza tym Zarząd Województwa wyraził zgodę na podjęcie współpracy ze stowarzyszeniem Instytut Studiów Kobiecych przy organizacji międzynarodowego projektu z Programu Komisji Europejskiej „Europa dla Obywateli" 2014-2020. W projekcie tym mają uczestniczyć organizacje z regionów peryferyjnych Polski, Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii. Celem wspólnych działań ma być zwiększenie roli kobiet w życiu publicznym. Koszt projektu to 56.800 euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.