PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: 289 miejsc w żłobkach i klubach malucha

  • PAP/EM    10 lutego 2017 - 16:55
Podlaskie: 289 miejsc w żłobkach i klubach malucha
Tworzenie miejsc w żłobkach i klubach malucha ma pomagać wracać rodzicom małych dzieci na rynek pracy (fot. pixabay)

• Kolejnych 289 miejsc opieki dla najmłodszych w żłobkach i klubach malucha powstanie w Podlaskiem.
• Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) rozdzielił ok. 7 mln zł z UE na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Dotacje w różnej wysokości dostało osiem podmiotów, w większości prywatnych, samorząd miasta Łapy oraz jedna z suwalskich spółdzielni socjalnych - poinformował zastępca dyrektora WUP Hubert Ostapowicz.

Miejsca opieki dla maluchów powstaną w Augustowie, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Choroszczy, Czarnej Białostockiej, Grajewie, Kolnie, Łapach, Łomży, Mońkach, Suwałkach i Zambrowie.

Był to czwarty taki konkurs w regionie na unijne dotacje na tworzenie miejsc opieki dla najmłodszych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Tworzenie miejsc w żłobkach i klubach malucha ma pomagać wracać rodzicom małych dzieci na rynek pracy. W konkursie można było zdobyć 17 mln zł. Niewykorzystane środki nie przepadają, będą do zdobycia w następnym konkursie, który ruszy w maju z pulą 25 mln zł - poinformował Ostapowicz.

Rozstrzygnięty konkurs potwierdził wcześniejsze tendencje, na które już wcześniej zwracał uwagę Wojewódzki Urząd Pracy, że po pieniądze z UE RPO na żłobki i kluby malucha chętniej sięgają podmioty prywatne niż samorządy.

Według urzędu, gmin, zwłaszcza mniejsze, obawiają się niektórych wymogów w konkursie związanych np. z koniecznością utrzymania tworzonych miejsc pracy w takich placówkach, czy nawet tego, czy rodzice zapiszą dzieci - wyjaśnia Ostapowicz. Samorządy obawiają się też tego, że pieniądze z RPO na żłobki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i nie są typowymi środkami na inwestycje; na remonty czy wyposażenie można przeznaczyć 10 proc. budżetu projektu, a samorządy chciałyby więcej.

W poprzednim konkursie na dotacje na żłobki i klubu malucha WUP w Białymstoku rozdysponował 9 mln zł, które trafiły do dziewięciu podmiotów. Według prezentowanych wcześniej założeń, dzięki środkom z RPO na lata 2014-2020 w Podlaskiem ma powstać ponad 1,3 tys. miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.