PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie szkoły będą promować sport wśród dzieci

  • PAP    3 marca 2014 - 15:52
Podlaskie szkoły będą promować sport wśród dzieci

- Ponad 6,2 tys. uczniów szkół podstawowych w Podlaskiem zostanie w tym roku objętych ministerialnymi programami popularyzującymi sport wśród dzieci. W ich ramach odbędzie się nauka pływania i sportowe zajęcia pozalekcyjne, do szkół trafi nowy sprzęt sportowy.
To programy w obszarze sportu powszechnego, przygotowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podpisano umowy w tej sprawie. To umowy z Podlaskim Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym na realizację programu "Umiem pływać" i "Mały Mistrz" oraz z Podlaską Federacją Sportu w Białymstoku na "Multisport". Jak powiedział marszałek województwa podlaskiego, zajęcia mają aktywizować dzieci ruchowo, a także poprawić jakość kształcenia wychowania fizycznego.

Programy finansowane są z budżetu państwa, samorządu i gminy. Każdy z podmiotów ma dofinansować projekt podobną sumą. Ale - jak zauważył członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek - wkładem gminy nie muszą być pieniądze, a np. udostępnienie sali czy dowóz dzieci na zajęcia. Samorząd województwa podlaskiego na realizację trzech programów przeznaczył w sumie 600 tys. zł, a ministerstwo ponad 650 tys. zł.

Program "Umiem pływać" skierowany jest do uczniów klas trzecich szkoły podstawowej, którzy w 15-osobowych grupach nauczą się pływać. Zajęcia mają też objąć uczniów zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma krytej pływalni. Marek Sadowski z Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego powiedział, że dzięki temu dofinansowaniu z zajęć skorzysta ponad 2,2 tys. dzieci.

"Mały Mistrz" ma zachęcić najmłodszych uczniów, z klas I-III do większej aktywności ruchowej, a pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu, organizację zajęć np. rowerowych czy piłkarskich, a także na organizację szkoleń dla nauczycieli. Sadowski powiedział, że w tym roku w regionie zostanie zakupiony sprzęt sportowy do szkół. Doposażonych w ten sposób zostanie ok. 150 placówek. Według danych organizacji ze sprzętu skorzysta ok. 3 tys. uczniów. Sadowski dodał, że będzie prowadzony nabór szkół do realizacji tego programu.

Natomiast z programu "Multisport", który będzie realizowała Podlaska Federacja Sportu, skorzystają uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Zakłada on organizację sportowych zajęć pozalekcyjnych. Jak powiedział zastępca prezesa federacji Kazimierz Kirejczyk, mają one wyłonić najzdolniejszych sportowo uczniów. Dodał, że z zajęć skorzysta ok. tysiąca dzieci. Nabór do tego programu już się odbył, zajęcia mają ruszyć jeszcze w marcu.

Drugi wiceprezes federacji, Jan Zalewski podkreślił, że bardzo ważne jest, aby programy w przyszłych latach były kontynuowane, bo dopiero wtedy można będzie zobaczyć postępy uczniów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.