PARTNER PORTALU
 • BGK

Podręczniki powinny być na str. MEN za darmo

 • PAP    30 lipca 2013 - 15:54
Podręczniki powinny być na str. MEN za darmo

Solidarna Polska postuluje, by Ministerstwo Edukacji Narodowej zakupiło podręczniki szkolne z prawami autorskimi i umieściło je na swych stronach. Ludzi nie stać na zakup podręczników, każdy powinien mieć możliwość ściągnięcia ich ze strony MEN - przekonuje SP.
Poseł SP Piotr Szeliga mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że milionów polskich rodziców nie stać na drogie podręczniki szkolne.

Dlatego Solidarna Polska jeszcze we wtorek ma skierować interpelację do minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas "z ponowną prośbą, apelem o to, by wreszcie w Polsce uregulować prawa autorskie do podręczników" - zapowiedział polityk.

Czytaj też: Podsumowanie pilotażu "Cyfrowej szkoły"

Tomasz Górski(SP) przypomniał z kolei, że SP już w ubiegłym roku proponowała, by MEN był właścicielem praw autorskich podręczników szkolnych, "by ministerstwo wywieszało podręczniki na swych stronach internetowych, by każdy mógł ściągnąć sobie i wydrukować podręcznik". "I dotyczy to zarówno drukarni i wydawnictw, jak i osób indywidualnych" - zaznaczył.

Poseł SP powiedział, że ministerstwo może ogłosić przetarg i zakupić podręczniki z prawami autorskimi. "I tak należałoby zrobić" - dodał.

Stworzenie bezpłatnych e-podręczników jest jednym z elementów rządowego programu "Cyfrowa szkoła". Zgodnie z nim do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów; będą one przeznaczone do użytku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. E-podręczniki umieszczone zostaną na specjalnej platformie internetowej. We wrześniu 2013 r. mają być gotowe próbne wersje trzech e-podręczników do matematyki.

Program zakłada również stworzenie ponad 2,5 tys. zasobów edukacyjnych, stanowiących uzupełnienie e-podręczników. Podobnie jak e-podręczniki będą one udostępniane na wolnych licencjach. Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • stara wiara, 2013-08-02 13:57:40

  Podręczników jest mnóstwo, a zmienia się tylko często umiejscowienie i tytuł rozdziału aby dziecku było trudniej znaleźć i było zmuszone kupić "aktualny" zestaw!!
 • pllosro, 2013-07-31 09:56:42

  do pllo. Jak kto napisze? Czy co chwila nalezy tworzyć nowy podręcznik? Z budżetu państwa co roku wydaje się kilkadziesiat miliardów na naukę i oświatę, ktorej rezutatami sa m.in. publikacje, opracowania, podręczniki. Ile razy spoleczeństwo ma płacic za ten sam towar? Czy prace naukowe były realizo...wane za własne pieniadze autorów publikacji? Komu służy ten biznes?  rozwiń
 • pllo, 2013-07-30 20:07:56

  Oczywiście. Tylkom kto je napisze jeśli mają być darmowe. Proponuję aby każdy przedstawiciel Solidarnej Polski popełni ich ze 20, Tyle wyjdzie na twarz biorąc pod uwagę liczebność tego kanapowego ugrupowania. O poziom publikacji nie będę pytał. Ważne że będą darmowe. Poziom edukacji też nie jwest is...totny z uwagi na stale rosnący poziom wsparcia na pomoc społeczną. Niech naszym ideałem będzie państwowa solidarna pomoc wszystkim. Po co wtedy jakakolwiek edukacja????  rozwiń