PARTNER PORTALU
  • BGK

Podstawa programowa szkoły muzycznej I stopnia. Czego będą się uczyć uczniowie 7 i 8 klasy?

  • AW    28 marca 2017 - 11:30
Podstawa programowa szkoły muzycznej I stopnia. Czego będą się uczyć uczniowie 7 i 8 klasy?
Ośmioletnie ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia zastąpią dotychczas działające sześcioletnie ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia (fot. youtube.com)

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego w publicznych szkołach artystycznych właśnie został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
• Nowelizacja rozporządzenia MKiDN wynika z wprowadzenia nowego typu szkoły artystycznej – ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia o ośmioletnim cyklu kształcenia.

• Projekt zakłada, że uczniowie w klasach VII i VIII ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia będą poznawać zakres merytoryczny szkoły muzycznej II stopnia i przeskoczą dwie klasy w następnej szkole.

• Sprawa jest dość pilna, by dyrektorzy szkół muzycznych mieli czas na opracowanie szkolnych planów nauczania na rok szkolny 2017/2018.

27 marca został udostępniony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego w publicznych szkołach artystycznych.

Projekt rozporządzenia wprowadza nowe brzmienie załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia.  Wynika to z reformy edukacji i wprowadzenia nowego typu szkoły artystycznej – ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia o ośmioletnim cyklu kształcenia. Od września 2017 r. zostaną wprowadzone bowiem ośmioletnie ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia, które zastąpią dotychczas działające sześcioletnie ogólnokształcące szkoły muzyczną I stopnia.

Przeskok do III klasy kolejnej szkoły

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, konieczne stało się określenie odrębnej podstawy programowej kształcenia w zakresie artystycznym dla ośmioletniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Dodajmy, że treść merytoryczna podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego realizowanej w klasach I i II dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej nie ulega zmianie.

Wyzwaniem więc było to, by uczniowie dwukrotnie nie uczyli się tego samego w klasach VII i VIII w ośmioletniej szkole muzycznej I stopnia oraz potem w klasach I i II szkoły muzycznej II stopnia.

- Wprowadzona zmiana wyrównuje zakres merytoryczny podstawy programowej kształcenia artystycznego realizowanego w klasach VII i VIII ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia względem kształcenia realizowanego w klasach I i II ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, co z kolei pozwoli absolwentom ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia o ośmioletnim cyklu kształcenia, ubiegać się o przyjęcie do klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, odpowiadającej jej poziomem nauki, w trybie przepisów o przechodzeniu z jednych typów szkół do innych. Rozwiązanie to jest konieczne w celu zapewnienia spójności pomiędzy systemem kształcenia ogólnokształcącego i artystycznego, biorąc pod uwagę wprowadzone reformą nowe typy szkół – czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje siedem dni na uzgodnienia międzyresortowe, potem projekt trafi do konsultacji publicznych. Czas nagli na tyle, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

- Jednodniowe vacatio legis nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawa, natomiast pilne wprowadzenie przepisów rozporządzenia w życie umożliwi dyrektorom szkół muzycznych opracowanie szkolnych planów nauczania na rok szkolny 2017/2018 we właściwym terminie, co stanowi korzystny aspekt dla funkcjonowania szkół muzycznych, ich uczniów i nauczycieli – tłumaczy MKiDN.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.