PARTNER PORTALU
  • BGK

Podstawy programowe dla liceów i techników: projekt do końca marca

  • MIW    12 stycznia 2017 - 11:57
Podstawy programowe dla liceów i techników: projekt do końca marca
Co znajdzie się w podstawie programowej dla liceum ogólnokształcącego? (fot. pixabay.com)

• Jeszcze do 30 stycznia trwać będą konsultacje społeczne podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
• Podpisanie rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ma nastąpić w lutym.
• Do końca I kwartału MEN przedstawi projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia, a także projekt podstawy programowej kształcenia w zawodach dla branżowych szkół i techników.
Jak przypomina MEN projektowana obecnie regulacja określa podstawę programową kształcenia w zawodach, w których kształcenie będzie prowadzone od 1 września 2017 r. tj. w klasach pierwszych branżowej szkoły I stopnia oraz w klasach pierwszych czteroletniego technikum oraz w szkole policealnej.

- Kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie odbywało się w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Wszystkie zawody przyporządkowane do tego typu szkoły będą zawodami jednokwalifikacyjnymi, a część z nich ma kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym na poziomie technikum. Dzięki takiemu rozwiązaniu absolwenci branżowej szkoły I stopnia będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania dyplomu technika oraz wykształcenia średniego branżowego – czytamy na stronie MEN.

Czytaj : Nowe podstawy programowe w szkole podstawowej, przedmioty: Jak będzie wyglądać nauczanie?

Jeśli idzie o klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego to regulacja określa zawody szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie może być prowadzone w klasach pierwszych oraz semestrach pierwszych szkół prowadzących kształcenie zawodowe począwszy od 1 września 2017 r. Uwzględniono zarówno zawody wcześniej wprowadzone do klasyfikacji, jak również nowe zawody, określone na wniosek ministrów właściwych dla tych zawodów oraz zmiany w dotychczasowych zawodach zgłoszone przez ministrów właściwych.

Klasyfikacja wskazuje typy szkół ponadpodstawowych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie. Określa ona również kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie oraz przypisanie poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do tych kwalifikacji. Klasyfikacja wskazuje również wnioskodawcę, obszary kształcenia, do których są przypisane zawody, a także kwalifikacje w zawodzie, których kształcenie może być prowadzone na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

W projekcie rozporządzenia wszystkie zawody przyporządkowane do branżowej szkoły I stopnia są zawodami jednokwalifikacyjnymi. Jednocześnie część z nich ma kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym na poziomie technikum, której kształcenie będzie realizowane również w branżowej szkole II stopnia. Zawody nauczane w technikum i w szkole policealnej są zawodami maksymalnie dwukwalifikacyjnymi.

Czytaj : MEN skierowało do konsultacji projekt podstawy programowej

Jak poinformował nas MEN w lutym ma zostać opublikowane rozporządzenie dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół podstawowych, branżowej szkoły I stopnia oraz szkoły policealnej (do 15 lutego mamy poznać rozporządzenie dotyczące ramowych planów nauczania).

A jak przebiegają prace nad podstawami programowymi, w tym dla liceów ogólnokształcących? Do końca I kwartału resort przedstawi projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia, a także projekt podstawy programowej kształcenia w zawodach dla branżowych szkół i techników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kasandra, 2017-01-12 15:20:49

    PiS jak kler, chce wychowywać maluczkich podwładnych już od narodzin i uczyć tego co jest słuszne wg Jarosława wielkiego wodza narodu. Jedyny prawdziwy patriota i bohater narodowy to L. Kaczyński, komunizm obalili bracia Kaczyńscy, dobrobyt w Polsce wprowadzili Kaczyńscy i kierowany przez Jarosława ... PiS, Macierewicz zrobił z Polski mocarstwo wojskowe, co najmniej 50 % szkół powinno nosić imię wielkiego twórcy niepodległego państwa-mocarstwa światowego nieśmiertelnego Lecha Kaczyńskiego itd. itd....  rozwiń