PARTNER PORTALU
  • BGK

Podyplomowe studia z etyki za pieniądze z UE

  • PAP    7 marca 2011 - 14:56
Podyplomowe studia z etyki za pieniądze z UE

40 nauczycieli z Zielonej Góry rozpoczęło podyplomowe studia z etyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zostaną one sfinansowane z pieniędzy unijnych i miejskich. W poniedziałek uczelnia zawarła w tej sprawie umowę z urzędem marszałkowskim i miejskim.
Jak podała rzecznik uczelni Ewa Sapeńko, projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i miasto Zielona Góra, a w uczelni za jego realizację odpowiada instytut filozofii wydziału humanistycznego.

Wartość przedsięwzięcia to prawie 220 tys. zł - 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z funduszy unijnych, a 15 z budżetu Zielonej Góry.

Nabór na nieodpłatne, kwalifikacyjne studia podyplomowe już się zakończył i 40 miejsc zostało już zajętych przed terminem zakończenia rekrutacji. Biorący w nich udział nauczyciele mają za sobą dwa zjazdy.

"Studia są przeznaczone dla czynnych zawodowo nauczycieli z wyższym wykształceniem i dla absolwentów studiów wyższych zawodowych lub magisterskich, posiadających przygotowanie pedagogiczne i zatrudnionych w Zielonej Górze" - powiedziała PAP Sapeńko.

W ramach refundacji każdemu uczestnikowi studiów podyplomowych przysługuje bezpłatny posiłek, udział w zajęciach i warsztatach oraz pakiet środków dydaktycznych. Studia trwają trzy semestry.

Jak poinformowała z-ca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra Lidia Gryko, w tym mieście zajęcia z etyki prowadzone są w siedmiu szkołach - podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczęszcza na nie ok. 750 uczniów. W Zielonej Górze jest ok. 20 nauczycieli etyki.

"Uzyskanie odpowiednich kwalifikacji przez kolejnych 40 sprawi, że w mieście nie będzie już brakowało nauczycieli etyki. Z naszych obserwacji wynika, że w Zielonej Górze jest zainteresowanie tym przedmiotem" - powiedziała Gryko.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, uczniowie mają do wyboru etykę lub religię; udział w tych zajęciach nie jest jednak obowiązkowy.

Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 w szkołach uczyło 31 tys. nauczycieli religii i 828 nauczycieli etyki. W 27 tys. szkół w lekcjach religii uczestniczyło 4,9 miliona uczniów. Lekcje etyki były prowadzone w 887 szkołach i korzystało z nich 250 tys. uczniów. W 10 tys. szkół nie było ani lekcji etyki, ani lekcji religii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.