PARTNER PORTALU
  • BGK

Podział subwencji 2014 z naruszeniem prawa?

  • pt    13 grudnia 2013 - 13:10
Podział subwencji 2014 z naruszeniem prawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że wydanie przez MEN rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w kształcie zaproponowanym w projekcie z 25 października będzie przekroczeniem prawa.




Działacz ZNP piszą do ministra edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, że wydanie przez MEN rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2014, w kształcie zaproponowanym w projekcie datowanym na dzień 25 października br.,zostanie dokonane z przekroczeniem delegacji ustawowej. 

ZNP oczekuje, iż Minister Edukacji Narodowej dostosuje jego zapisy do uregulowań ustawowych.

Czytaj też: ZNP wejdzie w spór zbiorowy z rządem

Najbardziej kontrowersyjnym dla związkowców rozwiązaniem jakie proponuje się wprowadzić do treści rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2014, jest modyfikacja sposobu obliczania wskaźnika korygującego Di.

- Modyfikacja ta skutkuje tym, iż wysokość subwencji dla gmin, które nie prowadzą szkół,zostanie obliczona w oderwaniu od kryteriów, które na mocy decyzji ustawodawcy muszą być uwzględniane przy takim obliczeniu – pisze ZNP.

Sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej określony przez ministra w rozporządzeniu ustalany jest z uwzględnieniem typów i rodzajów szkół prowadzonych przez JST, stopni awansu zawodowego nauczycieli w nich zatrudnionych oraz liczby uczniów do nich uczęszczających.

- Subwencja nie może być więc dzielona w oderwaniu od tych zmiennych, co miałoby miejsce w odniesieniu do gmin, które nie prowadzą szkół, gdyby rozporządzenie weszło w życie w proponowanym przez MEN kształcie – twierdzą związkowcy.

ZNP przypomina, że art. 92 Konstytucji RP nakłada na ustawodawcę obowiązek precyzyjnego i szczegółowego formułowania zakresu delegacji,
a na organy upoważnione do wydawania rozporządzeń - obowiązek ścisłego wykonywania delegacji. - W świetle powyższego nie może być wątpliwości, iż wprowadzenie do treści rozporządzenia sposobu obliczania wskaźnika korygującego Di, który dla części JST nie uwzględnia ustawowo określonych zmiennych będzie przekroczeniem delegacji ustawowej – twierdzi ZNP.

- W demokratycznym państwie prawa nie może funkcjonować akt prawny sprzeczny z przepisami ustawowymi przez to, że został wydany przez organ władzy wykonawczej z przekroczeniem delegacji ustawowej upoważniającej do jego wydania – piszą związkowcy przypominając wyrok TK z 10 lipca 2001 r.

ZNP zauważa, że ustawodawca konstruując delegację do wydania przez ministra rozporządzenia nie przewidywał, iż może być gmina, która nie prowadzi szkół, a to zdaniem związkowców jest kolejnym argumentem wskazującym, że sytuacja taka jest niezgodna z prawem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.