PARTNER PORTALU
 • BGK

Pokazywanie ocen rodzicom za zgodą uczniów

 • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    15 grudnia 2012 - 08:07
Pokazywanie ocen rodzicom za zgodą uczniów

Oceny szkolne pełnoletnich uczniów nie mogą być bez ich zgody udostępniane rodzicom, bo to narusza ich prawo do prywatności.
Taką opinię GIODO przekazał do MEN po analizie przepisów regulujących dostęp rodziców do ocen ich dzieci - informuje „Gazeta Wyborcza".

Przepisy resortu edukacji mówią tylko, że oceny uczniów są jawne dla nich oraz dla ich rodziców lub opiekunów prawnych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że skoro przepisy nie mówią o tym, by uczniowie pełnoletni mogli zastrzec dostęp do swych ocen, dochodzi do konfliktu z prawem do prywatności wszystkich osób, które ukończyły 18 lat.

A prawo rodziców do wiedzy o tym, jak sobie radzą w szkole pełnoletni uczniowie, ma niższą wagę od prawa konstytucyjnego.

Zdaniem GIODO Ministerstwo Edukacji musi wprowadzić przepisy, które umożliwią pełnoletnim uczniom ograniczanie dostępu do swoich ocen.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • krzyciel, 2012-12-20 15:33:27

  Zgadzam się z "jotką", że rodzic (którym jestem) chciałby znać oceny, jeśli łoży na utrzymanie dziecka (nawet jeśli ono dorosłe). Ale z drugiej strony, fakt utrzymywania kogoś nie świadczy o tym, że ten ktoś nie ma praw. Obowiązek utrzymywania bliskich (obowiązek alimentacyjny) nie wiąże s...ię z posiadaniem władzy czy pieczy prawnej nad kimś. To trochę chore podejście: ja mam kasę, więc ja mam władzę. Niestety, jest ono częste nie tylko wobec dzieci, ale i współmałżonków (zarabiających mniej lub w ogóle nie zarabiających).  rozwiń
 • jotka, 2012-12-18 05:51:46

  I tutaj Szanowni Państwo potrzebny jest duch, pana Gowina. Wypowiedzi "nn" i " stalina' /ales sobie rabnąl nicka/ sa blizsze mojemu sercu i rozumu jako rodzica.
 • stalin, 2012-12-17 19:12:55

  Jestem wstanie zrozumieć paradoksy naszego życia politycznego. Jednak decyzje GIODO dotyczące zgody ucznia aby rodzic mógł zobaczyć oceny swojej pociechy stanowią szczyt głupoty urzędniczej. Jeżeli tak to niech również GIODO wprowadzi zapis, że to pełnoletni uczeń musi łożyć na swoje utrzymanie, w p...rzeciwnym wypadku jest to sprzeczne z Konstytucją, gdyż Państwo w osobie urzędnika preferuje pasożytniczy tryb życia. A wyzysk jest sprzeczny również z konwencją praw człowieka. Więc należy się poważnie zastanowić - czy taki Urząd z takimi urzędnikami są potrzebni społeczeństwu????  rozwiń