PARTNER PORTALU
 • BGK

Pół miliarda na szkoły artystyczne. Trwa wielki projekt termomodernizacji

 • aw/PAP    20 października 2017 - 12:05
Pół miliarda na szkoły artystyczne. Trwa wielki projekt termomodernizacji
Efektem modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego ma być m.in. lepszy efekt wizualny i użytkowy budynków (fot.ilustracyjne: facebook.com/OSMZielonaGora/)

Projekt kompleksowej termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce będzie  finansowany jest w dużej mierze z środków europejskich.
• Ponad 400 mln zł ze środków europejskich i ok. 100 mln zł z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na modernizację energetyczną placówek szkolnictwa artystycznego.

• Szkolnictwo to obejmie 139 szkół średnich i 12 uniwersytetów - wymieniał w Siedlcach minister kultury Piotr Gliński.

• Wicepremier zaznaczył, że projekt jest obecnie w fazie realizacji, a w jego wyniku do 2021 r. blisko 150 placówek artystycznych "będzie zmodernizowanych pod względem energetycznym".

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w konferencji "Z energią na Ty" w ramach piątej sesji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach. Podczas sesji prezentowany jest projekt: "Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego".

Jak mówił minister kultury, projekt kompleksowej termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce "finansowany jest w dużej mierze z środków europejskich".

"Ponad 400 mln zł ze środków europejskich, ok. 100 mln zł z budżetu państwa. Projekt obejmuje 139 szkół średnich i 12 uniwersytetów artystycznych. To jest łącznie ok. 200 budynków. Często są to budynki w małych miejscowościach, zaniedbanych, które mają charakter zabytkowy i w związku z tym ta modernizacja będzie miała bardzo wiele pożytecznych aspektów. Efektem tego projektu będzie zmniejszenie emisji, olbrzymie oszczędności energetyczne i ekonomiczne; ok 60 proc. zyskujemy na wprowadzeniu tych technologii" - mówił Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że projekt jest obecnie w fazie realizacji, a w jego wyniku do 2021 r. blisko 150 placówek artystycznych "będzie zmodernizowanych pod względem energetycznym". "To także lepsza jakość pracy - uczniowie, studenci, pedagodzy będą pracowali w lepszych warunkach, a nowe technologie energetyczne i budowalne będą służyły nam wszystkim" - ocenił.

"Ministerstwo Energii zdecydowało się wydzielić pewną pulę środków, która byłaby skierowana na potrzeby kultury; z jednej strony obniżymy też koszty funkcjonowania poprzez docieplenie, efektywność energetyczną, z drugiej - związane jest to z pewnymi modernizacjami, z poprawieniem stanu tych budynków, a także wizualnej jakości prezentacji obiektów kultury" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak dodał, dzięki zawarciu trójstronnego porozumienia między ME, MKiDN oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze na cele modernizacyjne będą przeznaczone dla "gminnych obiektów kultury i państwowe; narodowy fundusz jest na to otwarty".

Efektem modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego ma być oszczędność energii (zmniejszenie jej zapotrzebowania i zużycia), poprawa stanu środowiska dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi, wzrost bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów (dzieci i młodzieży) i nauczycieli, a także lepszy efekt wizualny i użytkowy budynków.

Realizacja projektu będzie polegała m.in. na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, zainstalowanie nowych kotłów, pomp ciepła, itd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • hens, 2017-10-25 10:50:37

  Bądźmy jednak szczerzy, dobrze, że minister kultury nie musi węgla szuflować w kotłowniach. Aha, na Ukrainie wprowadzono ustawę o języku wykładowym w szkolnictwie, ma to być wyłącznie ukraiński. Gliński tam był, może cuś im ociepli?
 • ratio, 2017-10-20 18:10:28

  i co przez 8 lat robiło PO z PSL? To przecież należało dawno zrobić, zwłaszcza, że było na to kupę unijnych pieniędzy...