PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliarda na szkoły artystyczne. Trwa wielki projekt termomodernizacji

  • aw/PAP    20 października 2017 - 12:05
Pół miliarda na szkoły artystyczne. Trwa wielki projekt termomodernizacji
Efektem modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego ma być m.in. lepszy efekt wizualny i użytkowy budynków (fot.ilustracyjne: facebook.com/OSMZielonaGora/)

Projekt kompleksowej termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce będzie  finansowany jest w dużej mierze z środków europejskich.
• Ponad 400 mln zł ze środków europejskich i ok. 100 mln zł z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na modernizację energetyczną placówek szkolnictwa artystycznego.

• Szkolnictwo to obejmie 139 szkół średnich i 12 uniwersytetów - wymieniał w Siedlcach minister kultury Piotr Gliński.

• Wicepremier zaznaczył, że projekt jest obecnie w fazie realizacji, a w jego wyniku do 2021 r. blisko 150 placówek artystycznych "będzie zmodernizowanych pod względem energetycznym".

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w konferencji "Z energią na Ty" w ramach piątej sesji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach. Podczas sesji prezentowany jest projekt: "Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego".

Jak mówił minister kultury, projekt kompleksowej termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce "finansowany jest w dużej mierze z środków europejskich".

"Ponad 400 mln zł ze środków europejskich, ok. 100 mln zł z budżetu państwa. Projekt obejmuje 139 szkół średnich i 12 uniwersytetów artystycznych. To jest łącznie ok. 200 budynków. Często są to budynki w małych miejscowościach, zaniedbanych, które mają charakter zabytkowy i w związku z tym ta modernizacja będzie miała bardzo wiele pożytecznych aspektów. Efektem tego projektu będzie zmniejszenie emisji, olbrzymie oszczędności energetyczne i ekonomiczne; ok 60 proc. zyskujemy na wprowadzeniu tych technologii" - mówił Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że projekt jest obecnie w fazie realizacji, a w jego wyniku do 2021 r. blisko 150 placówek artystycznych "będzie zmodernizowanych pod względem energetycznym". "To także lepsza jakość pracy - uczniowie, studenci, pedagodzy będą pracowali w lepszych warunkach, a nowe technologie energetyczne i budowalne będą służyły nam wszystkim" - ocenił.

"Ministerstwo Energii zdecydowało się wydzielić pewną pulę środków, która byłaby skierowana na potrzeby kultury; z jednej strony obniżymy też koszty funkcjonowania poprzez docieplenie, efektywność energetyczną, z drugiej - związane jest to z pewnymi modernizacjami, z poprawieniem stanu tych budynków, a także wizualnej jakości prezentacji obiektów kultury" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak dodał, dzięki zawarciu trójstronnego porozumienia między ME, MKiDN oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze na cele modernizacyjne będą przeznaczone dla "gminnych obiektów kultury i państwowe; narodowy fundusz jest na to otwarty".

Efektem modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego ma być oszczędność energii (zmniejszenie jej zapotrzebowania i zużycia), poprawa stanu środowiska dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi, wzrost bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów (dzieci i młodzieży) i nauczycieli, a także lepszy efekt wizualny i użytkowy budynków.

Realizacja projektu będzie polegała m.in. na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, zainstalowanie nowych kotłów, pomp ciepła, itd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • hens, 2017-10-25 10:50:37

    Bądźmy jednak szczerzy, dobrze, że minister kultury nie musi węgla szuflować w kotłowniach. Aha, na Ukrainie wprowadzono ustawę o języku wykładowym w szkolnictwie, ma to być wyłącznie ukraiński. Gliński tam był, może cuś im ociepli?
  • ratio, 2017-10-20 18:10:28

    i co przez 8 lat robiło PO z PSL? To przecież należało dawno zrobić, zwłaszcza, że było na to kupę unijnych pieniędzy...