PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół tysiąca darmowych podręczników czeka na pierwszoklasistów w Chorzowie

  • bad    25 sierpnia 2014 - 13:05
Pół tysiąca darmowych podręczników czeka na pierwszoklasistów w Chorzowie

Już za 6 dni prawie 1 500 pierwszaków po raz pierwszy przekroczy próg szkoły. W tym roku, w Chorzowie tyty wypełnione słodyczami będzie dźwigać także pół tysiąca sześciolatków. To efekt reformy nakładającej obowiązek szkolny na dzieci z rocznika 2008.
- Nasze klasy gotowe są do przyjęcia maluchów. Zadbaliśmy o to, by najmłodsi dobrze czuli się w nowych warunkach - przekonuje Wiesław Ciężkowski, wiceprezydent Chorzowa.

Prócz wyremontowanych placówek, na pierwszoklasistów czekają już darmowe pomoce szkolne. We wszystkich 16 podstawówkach, dzieci korzystać będą z przygotowanego przez MEN podręcznika "Nasz Elementarz". Książki wraz z ćwiczeniami będą na nich czekać w szkolnej bibliotece. 20 kompletów przygotowano dla niepełnosprawnych. W tym roku, z programu dostępu do darmowych podręczników skorzystają tylko pierwszaki. Zgodnie z ustawą, do roku 2017 zmiany obejmą również resztę klas szkół podstawowych oraz gimnazja.

Czytaj też: Nauczyciele są przepracowani, a uczniowie się nudzą

W Chorzowie kontynuowany jest również program pomocy uczniom "Wyprawka szkolna". Z finansowej pomocy skorzystać mogą uczniowie, którzy w roku szkolnym 2014/15 rozpoczną naukę w klasach: II, III lub VI szkoły podstawowej, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej (zasadnicza szkoła zawodowa, liceum ogólnokształcące lub technikum) oraz uczniowie, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Czytaj też: Uczniowie z Przemyśla dostali tornistry z wyprawką

By otrzymać wsparcie na zakup podręczników, należy spełnić jedno z trzech kryteriów:

* Dochód poniżej 539 zł na osobę w rodzinie,

* Jeden z przypadków określonych w art.7 ustawy o pomocy społecznej (m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, przemoc w rodzinie, wielodzietność, niepełnosprawność, czy alkoholizm) i uzasadnienie do wniosku. Dyrektor ocenia indywidualną sytuację życiową rodziny, czy uzasadniona jest pomoc państwa,

* Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W br. do otrzymania podręczników uprawnione są nowe grupy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego tj. uczniowie słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem.

Rodzice mogą zaoszczędzić korzystając także z chorzowskiej Karty Dużej Rodziny. Wszyscy posiadacze karty z chorzowskim identyfikatorem (2463011) mniej zapłacą, m.in. za bilety na basen, przedstawienia teatralne i inne usługi oświatowo - kulturalne. Pełen katalog zniżek dostępny jest na stronie http://www.chorzow.eu/oferenci.html

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.