PARTNER PORTALU
  • BGK

Policjanci uczyli się języków na Euro

  • PAP    11 czerwca 2012 - 15:39
Policjanci uczyli się języków na Euro

Ponad 500 śląskich policjantów wzięło udział w kursach językowych, przygotowujących ich do zabezpieczania rozgrywek Euro 2012. Najczęściej funkcjonariusze szlifowali angielski, ale także rosyjski i niemiecki.
W poniedziałek podsumowano zakończony w ostatnim czasie w regionie projekt "Wsparcie językowe na potrzeby Euro 2012 - współpraca międzynarodowa policji", współfinansowany z unijnych środków. Wzięli w nim udział policjanci z 28 komend miejskich i powiatowych śląskiej policji oraz grupa strażaków.

"Ogromna część przeszkolonych policjantów wyjechała już do miast, gdzie odbywa się Euro 2012" - zapewnił w poniedziałek Marek Wręczycki z zespołu prasowego śląskiej policji.

Podkreślił, że z racji przebiegających przez woj. śląskie ważnych szlaków komunikacyjnych, także policjanci, którzy pozostali w regionie, muszą być przygotowani na częstsze kontakty z obcokrajowcami.

Już w ostatnich dniach, kiedy kibice przemieszczali się do Wrocławia oraz na Ukrainę m.in. autostradą A4, policjanci mieli okazję do praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności.

W ramach trwającego blisko rok projektu policjanci skorzystali z ponad 270 godzin nauki języków obcych oraz 40 godzin konsultacji. Musieli opanować nie tylko podstawowe słownictwo, ale także branżowe - policyjne.

"W tym celu zakupiono i przekazano policjantom specjalne podręczniki ze słownictwem typowym w kontaktach z kibicami, turystami i wszystkimi tymi, którzy nie mówią po polsku, a mogą oczekiwać pomocy od policji" - wyjaśnił Wręczycki.

Największą grupę kursantów stanowili policjanci z oddziałów prewencji z Katowic. Nie zabrakło też funkcjonariuszy z wydziałów ruchu drogowego, wydziałów kryminalnych oraz służb wspomagających. Najwięcej kursantów było z komend w Gliwicach, Częstochowie i Bielsku Białej, Katowicach, Tarnowskich Górach i Pszczynie.

Wręczycki przyznał, że zapotrzebowanie na naukę języków obcych jest wśród policjantów nadal duże, a większość uczestników szkolenia planuje już dalszą językową edukację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.