PARTNER PORTALU
  • BGK

Polscy uczniowie krócej w szkole

  • PAP/Gazeta Wyborcza    13 września 2012 - 06:46
Polscy uczniowie krócej w szkole

Polscy uczniowie spędzają mniej czasu na lekcjach niż ich rówieśnicy z rozwiniętych krajów.
 "Gazeta Wyborcza" podaje wnioski, jakie przynosi najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) "Spojrzenie na edukację 2012".

W sumie - jak policzyli eksperci OECD - między 7. a 14. rokiem życia Polacy spędzają na nauce w szkołach ponad 6 tys. godzin.

"Bo ważny jest nie tyle czas spędzany w szkole, ile jakość tego czasu" - komentuje wyniki raportu prof. Stanisław Dylak, pedagog z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Pozdrawiam Aneta Dz., 2012-09-13 11:03:54

    Dokładnie tak, zgadzam się, że nie powinno chodzić o ilość tylko jakość tego czasu. Podaje własne przykłady: -dziecko klasa 4- 31h tygodniowo daje 124h w mc + 60h w mc na odrabianie lekcji i powtórkę materiału =184h w mc,- dziecko klasa 6- 33h tygodniowo daje 132 h w mc+ 60h j.w=192h w mc. Większo...ść tego czasu jest spędzona na siedzeniu w ławce i przepisywaniu podręczników. Co skutkuje wadami postawy i napięciem emocjonalnym w efekcie doprowadzając do ogólnego przemęczenia( i na dodatek z wybiórczym przyswojeniem informacji). Metody nauczania jakie stosuje się w szkołach publicznych są dosłownie s k o s t n i a ł e!, dzieci nie odczuwają radości z faktu zdobywania wiedzy tylko przykry obowiązek. Z własnego doświadczenia wiem, że moje dzieci, które chodziły do przedszkola a w którym stosuję się metodę Marii Montessori miały możliwość rozwinięcia swoich indywidualnych zdolności dodatkowo zdobywając wiedzę ogólną (co dało świetne rezultaty w ich rozwoju). Oczywiście ważne jest też zaangażowanie w swoją pracę nauczyciela. Po przejściu do szkoły publicznej mam wrażenie, że cofają się intelektualnie. Sugeruję zmianę metod nauczania a nie zwiększania ilości jałowych godzin spędzonych w ławce. Mam nadzieję, że przedstawiony tu pogląd nie jest odosobniony i posłuży do refleksji i wymiernych działań osób kompetentnych w kwestii oświaty.  rozwiń