PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska i litewska młodzież nagrodzona

  • PAP    6 listopada 2012 - 17:45

292 projekty, w których uczestniczyło ponad 6,5 tys. młodych ludzi, zrealizowano w ciągu 5 lat działalności Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. We wtorek w Warszawie, podczas Polsko-Litewskiego Kongresu Młodzieży, nagrodzono najlepsze inicjatywy.
Podczas spotkania odczytano listy premierów obu państw Donalda Tuska i Andriusa Kubiliusa, którzy zadeklarowali wsparcie dla programów wymiany młodzieży z Polski i Litwy.

Polski premier podkreślił, że Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży "jest w dużej mierze realizacją naszych marzeń o zjednoczonej Europie bez barier, granic i uprzedzeń". "Pięć lat istnienia funduszu wskazuje wyraźnie, jak istotną rolę spełnia on w dziele wzajemnego poznania się Polaków i Litwinów, bez którego niemożliwa jest budowa partnerskich relacji" - zaznaczył premier.


Kubilius napisał, że fundusz odpowiedział na potrzebę wzajemnego poznania pomiędzy Polakami a Litwinami. W jego opinii inwestycja w wymianę młodzieży obu krajów służy najlepiej budowaniu polsko-litewskiej przyjaźni.

Nagrody dla polskiej i litewskiej młodzieży przyznano w trzech kategoriach: najdłuższe partnerstwo, najbardziej kreatywny projekt i największa zmiana. W każdej z nich uhonorowano dwie inicjatywy.

Nagrodę za najdłuższe partnerstwo otrzymały projekty realizowane przez Gimnazjum nr 1 im. Gdyńskich Harcerzy II RP w Gdyni i Gimnazjum im. Witolda Wielkiego w Wilnie oraz Centrum Inicjatyw UNESCO i Centrum Młodzieży Okręgu Szawelskiego.

"Nagroda została przyznana organizacjom najdłużej ze sobą współpracującym w ramach funduszu" - powiedziała PAP koordynatorka Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży Sandra Jancauskaite-Aragroug z Departamentu Młodzieży w litewskim Ministerstwie Opieki Socjalnej i Pracy.

W kategorii najbardziej kreatywny projekt wyróżniono Centrum Młodzieży w Wiłkomierzu oraz Dom Kultury "Zacisze" w Warszawie. Te projekty zostały ocenione jako najsilniej oddziaływujące na polsko-litewskie partnerstwo. Liceum "Rano" w Dziewieniszkach oraz Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim zostały uhonorowane za inicjatywy przynoszące "największe zmiany".

Działalność funduszu finansowana jest ze środków, których dysponentem jest po stronie polskiej Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie litewskiej - Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy.

O fundusze na realizację wymian polsko-litewskich mogą występować szkoły i placówki oświatowe, instytucje i organizacje pozarządowe.

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży powstał 1 czerwca 2007 r. na mocy umowy pomiędzy rządami polskim a litewskim, pod honorowym patronatem premierów obu państw. Fundusz ma służyć kształtowaniu wzajemnych stosunków, odkrywaniu wspólnych korzeni, niwelowaniu uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii.

Wzorem dla tej formy współpracy polsko-litewskiej była istniejąca od 1991 r. polsko-niemiecka organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W ciągu ponad 20 lat działalności tej organizacji ponad dwa miliony młodych Polaków i Niemców wzięło udział w ponad 50 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.