Polska krajem sukcesu edukacyjnego?

Polska odniosła w ostatnich latach sukces edukacyjny, chcielibyśmy dowiedzieć się jak to się udało - mówił w Warszawie, przebywający z wizytą w Polsce, minister edukacji Wielkiej Brytanii Michael Gove podczas debaty na temat edukacji.
Polska krajem sukcesu edukacyjnego?
"Myślę że państwo więcej wiecie niż my o Cudzie nad Wisłą, dzięki któremu Polska mogła cieszyć się niepodległością (), ale nie był to jedyny cud, który się tutaj wydarzył. Drugi cud nad Wisłą to transformacja waszego systemu edukacji w ostatnich 12-14 latach. Wcześniej mieliście duże zróżnicowanie poziomu szkół, odstawaliście też od poziomu edukacji w krajach OECD" - mówił Gove podczas wtorkowej debaty, w której uczestniczyła także polska minister edukacji Krystyna Szumilas.

"W ostatnich latach wiele krajów przeprowadziło reformy edukacji, zmiany mają miejsce w całej Europie, ale w Polsce przeprowadzone je gwałtowniej i dogłębniej. W efekcie jest mniejsze u was zróżnicowanie poziomu nauczania (), podniosły się także wyniki uzyskiwane przez polskich uczniów. To jest właśnie drugi +Cud nad Wisłą+" - powiedział brytyjski minister. Jak przyznał, przyjechał do Polski, by dowiedzieć się więcej o tym, jak go osiągnięto.

Gove odniósł się do wyników uzyskanych przez polskich uczniów w Badaniu Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment). Badania prowadzone są cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r. Za każdym razem sprawdzane są trzy umiejętności 15-letnich uczniów: czytanie i interpretacja, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych, rozumowanie w naukach przyrodniczych.

Ostatnia edycja badanie PISA została przeprowadzona w 2009 r. Wyniki ostatniego badania dotyczące poszczególnych krajów ogłoszono w nich w grudniu 2010 r. Wówczas podano, że Polska zaliczona została do nielicznego grona krajów na świecie, w których w ostatniej dekadzie wyraźnie poprawił się poziom wiedzy i umiejętności młodzieży.

Jak zaznaczył Gove, chciałby bliżej poznać systemy edukacji także w innych krajach, które osiągnęły sukces w badaniu PISA. Wymienił Koreę Południową, Finlandię oraz Singapur. "Każdy kraj chce poprawić swój system edukacji. Dlatego kraje chcą się uczyć od siebie. () by iść w dobrym kierunku" - zaznaczył Gove.

"Różnie drogi przyjęły kraje reformujące edukację. W Polsce postawiono na trzy rzeczy: na zwiększenie autonomii szkół, na wprowadzenie zewnętrznych systemów oceniania ich pracy poprzez egzaminy na zakończenie kolejnych etapów nauki, oraz na podniesienie jakości edukacji" - przypomniał.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

M. in. walka między uczelniami o studenta powoduje sukcesywny spadek poziomu nauczania. a co z kolei powoduje, że jest tzw. produkcja niepotrzebnych magistrów, a już nawet niektórych doktorów nauk. Z powodu dennego nauczania, nieraz zwykłe miernoty studiują na kilku kierunkach. Obecnie jeszcze jakąś... konkretną wiedzę muszą mieć maturzyści. Natomiast bezrobotni zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy mają często ukończonych po kilkanaście kursów i szkoleń. Zaś pracę, zwłaszcza w urzędach publicznych - samorządowych otrzymują często partyjniacy partii rządzących w danym rejonie, kolesie, członkowie rodzin itd. Rządzący w kraju politycy nie walczą z lukami w prawie i możliwości kombinowania w zatrudnianiu osób bez kwalifikacji. Tylko je wykorzystują niezgodnie z interesem społecznym. Np. instytucja pełnienia obowiązków (p.o.) umożliwia wsadzenia na kierowniczy stołek urzędniczy osoby - laika w danej dziedzinie, który posiada wykształcenie z innej bajki. Zawłaszczanie przez niekompetentnych partyjniaków stołków, poziom pracy w niektórych urzędach administracji samorządowych jest poniżej krytyki. Nie organizowanie konkursów stanowi zablokowanie obywatelom konstytucyjnego prawa dostępu do stanowisk publicznych. Dlatego taka działalność jest ze szkodą dla społeczeństwa, ponieważ w wielu wypadkach w urzędach rządzą partyjniacy bez kwalifikacji. Podobnie patologiczny jest system konkursów na stołki w urzędach, a także przyjmowanie do nich zwykłych urzędników. Ale są to obszerne tematy na odrębne wpisy. rozwiń

Zdyplomami,ale bez pracy , 2012-11-01 15:04:03 odpowiedz

Jest "Polska krajem sukcesu edukacyjnego?", a powinno być "Polska krajem sukcesu edukacyjnego!". Dlaczego dajecie ten znak zapytania na końcu tytułu? Już nawet zagranicznemu ministrowi nie ufacie? Czy może nie w smak samo-rzadzącym taka pochlebna opinia o polskiej publicznej (w z...decydowanej większości) oświacie? Nie pasuje do tezy o miernych i leniwych nauczycielach? Pada na pysk pomysł prywatyzacji szkół? Nic to - od wieków wiemy że "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie"! rozwiń

podpisałem, 2012-10-31 21:33:34 odpowiedz

Cud nad Wisłą wyglada tak, patrz GOOGLE Poparcie wyborców dla partii politycznych w wyborach do Sejmu w 2011r. iar.pl

iar, 2012-10-31 17:18:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE