PARTNER PORTALU
  • BGK

"Polskie Noble" będą nadal przyznawane

  • malopolskie.pl    16 lutego 2011 - 11:00
"Polskie Noble" będą nadal przyznawane

We wtorek, 15 lutego, marszałek Małopolski Marek Sowa oraz przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk spotkali się z przedstawicielami Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Rozmawiano na temat dalszej współpracy.
 Efektem współdziałania pomiędzy PAU a władzami Województwa Małopolskiego jest nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Erazm Jerzmanowski, uczestnik Powstania Styczniowego, który wyemigrował do Francji, a następnie do USA, gdzie dorobił się fortuny na gazownictwie, w testamencie zapisał PAU środki na utworzenie funduszu nagrody.

Po raz pierwszy wyróżnienie zwane "polskim Noblem" zostało przyznane przez Akademię w 1915 r. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, kardynał Adam Stefan Sapieha. Po drugiej wojnie światowej  Polska Akademia Umiejętności została zmuszona do zaniechania działalności. Wznowiła ją w listopadzie 1989 r., a nagroda została przywrócona w 2009 r. Ufundowały ją władze samorządowe Województwa Małopolskiego, uchwałą Sejmiku, za poparciem marszałka. Pierwszą laureatką odtworzonej nagrody została Janina Ochojska-Okońska, a w 2010 r. - prof. Jerzy Nowosielski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.