PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie przedszkola nie są złe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 listopada 2011 - 06:42
Polskie przedszkola nie są złe

Najlepiej wykształceni nauczyciele, najlepiej przygotowany program, ale zbyt wiele dzieci w grupie – tak wypadają nasze przedszkola na tle krajów OECD.
W najnowszym raporcie o opiece i nauce dzieci w wieku przedszkolnym „Silni na starcie” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju polskie przedszkola wypadają dobrze – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Mamy określony centralnie program nauczania. A w nim miejsce na czytanie i liczenie oraz naukę przez zabawę i zajęcia ruchowe.

Czytaj też: Przedszkola ciążą gminom

Z drugiej strony nasi nauczyciele narzekają na zbyt sztywny program – pięciolatki w zerówce według MEN trzeba powstrzymywać od pisania, choć już to potrafią (nauczyli się w domu).

Czytaj też: Przedszkole – biznes czy edukacja?

W porównaniach słabo wypadamy co do liczby dzieci w grupie przedszkolnej – 25 na jednego nauczyciela, przy średniej OECD równej 15.

Za to nasi nauczyciele przedszkoli są w grupie najlepiej wykształconych – każdy ma skończone studia wyższe i jeszcze się doszkala.

W przedszkolach mamy prawie 65 proc. dzieci w wieku 3-5 lat i powoli doganiamy Europę. Komisja Europejska żąda 95 proc. do 2020 r. – pisze „Gazeta Wyborcza”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.