Pomagają bibliotekom w rozwoju

Ogłoszono wyniki kolejnego naboru do Programu Rozwoju Bibliotek.
Pomagają bibliotekom w rozwoju

Ponad 1,5 tys. bibliotek z małych miejscowości w całym kraju zakwalifikowało się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek - poinformowała Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W drugiej edycji programu najwięcej placówek przyjęto w woj. lubelskim - 211. Biblioteki otrzymają sprzęt informatyczny, ich pracownicy wezmą udział w cyklu praktycznych szkoleń. Placówki nawiążą także współpracę z organizacjami pozarządowymi i będą mogły realizować własne pomysły.

O przyjęcie do programu starało się ponad 1,7 tys. bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Najwięcej zakwalifikowało się na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy drugiej rundy dołączą do prawie 1,9 tys. bibliotek, które od dwóch lat biorą udział w programie, łącznie obejmie on ponad 3,3 tys. takich placówek. Rekordzistą jest województwo lubuskie, gdzie w programie łącznie będzie uczestniczyć niemal 90 proc. bibliotek.

"Ekspertki zasiadające w komisji doceniły te przykłady, które wskazywały, że biblioteka pełni w społeczności rolę instytucji oferującej codzienny i szeroki dostęp do kultury i informacji" - powiedziała Dorota Kostowska, specjalistka ds. współpracy z uczestnikami programu, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Jak dodała, liczyły się wcale nie te działania, których skala jest ogromna, ale takie, które angażują i włączają do uczestnictwa w kulturze różnorodne grupy - młodzież, dorosłych czy seniorów. Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach.

Pięcioletni program rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Pieniądze na ten cel przekazała Fundacja Billa i Melindy Gates za pośrednictwem Polsko-Amerykańskiej Fundacja Wolności. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ależ oczywiście, ależ jak najbardziej! Rozwój to istotna sprawa więc trzeba pomagać bibliotekom!

Natka, 2011-04-19 19:02:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE