PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomagają bibliotekom w rozwoju

  • PAP    19 kwietnia 2011 - 16:55
Pomagają bibliotekom w rozwoju

Ogłoszono wyniki kolejnego naboru do Programu Rozwoju Bibliotek.
Ponad 1,5 tys. bibliotek z małych miejscowości w całym kraju zakwalifikowało się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek - poinformowała Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W drugiej edycji programu najwięcej placówek przyjęto w woj. lubelskim - 211. Biblioteki otrzymają sprzęt informatyczny, ich pracownicy wezmą udział w cyklu praktycznych szkoleń. Placówki nawiążą także współpracę z organizacjami pozarządowymi i będą mogły realizować własne pomysły.

O przyjęcie do programu starało się ponad 1,7 tys. bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Najwięcej zakwalifikowało się na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy drugiej rundy dołączą do prawie 1,9 tys. bibliotek, które od dwóch lat biorą udział w programie, łącznie obejmie on ponad 3,3 tys. takich placówek. Rekordzistą jest województwo lubuskie, gdzie w programie łącznie będzie uczestniczyć niemal 90 proc. bibliotek.

"Ekspertki zasiadające w komisji doceniły te przykłady, które wskazywały, że biblioteka pełni w społeczności rolę instytucji oferującej codzienny i szeroki dostęp do kultury i informacji" - powiedziała Dorota Kostowska, specjalistka ds. współpracy z uczestnikami programu, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Jak dodała, liczyły się wcale nie te działania, których skala jest ogromna, ale takie, które angażują i włączają do uczestnictwa w kulturze różnorodne grupy - młodzież, dorosłych czy seniorów. Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach.

Pięcioletni program rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Pieniądze na ten cel przekazała Fundacja Billa i Melindy Gates za pośrednictwem Polsko-Amerykańskiej Fundacja Wolności. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Natka, 2011-04-19 19:02:40

    Ależ oczywiście, ależ jak najbardziej! Rozwój to istotna sprawa więc trzeba pomagać bibliotekom!