PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik generała Józefa Hallera w Toruniu

  • PAP    3 lipca 2011 - 18:34

Radni Torunia zdecydowali o wzniesieniu pomnika generała Józefa Hallera, honorowego obywatela miasta. Monument stanie za rok.
Autorem rzeźby, wybrano w konkursie, Andrzeja Borcza z miejscowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wykonawcę monumentu wybrano w drodze zamkniętego konkursu, adresowanego do wybitnych polskich rzeźbiarzy, aby zapewnić wysoki poziom dzieła.

Artystów komitetowi organizacyjnemu budowy pomnika rekomendował zespół ekspertów ze związków i stowarzyszeń twórczych, toruńskiego uniwersytetu, urzędu miasta.

Zwycięski projekt wybrano spośród czterech prac. Rzeźba Andrzeja Borcza przestawia gen. Hallera w mundurze, w rozpiętym płaszczu, stojącego w rozkroku, z pochyloną głową i wspierającego się laską.

Postać gen. Hallera w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów.

Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r. Generał w pierwszą rocznicę tych wydarzeń otrzymał tytuł honorowego obywatela Toruniu.

Na pamiątkę wejścia do Torunia polskich wojsk, co roku, na toruńskiej starówce odbywają się uroczystości patriotyczne. Pochód, w którym kroczą przedstawiciele władz, mieszkańcy i żołnierze, wyrusza z placu przy dworcu kolejowym Toruń Miasto, na który dotarły wojska gen. Hallera.

Pomnik Hallera stanie przy wlocie ul. Piastowskiej na plac Św. Katarzyny. Odsłonięcie zaplanowano w okolicach 13 sierpnia 2012 r., kiedy przypadnie 139. rocznica urodzin generała.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.