PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik ks. Popiełuszki powstanie w Toruniu

  • JK/kujawsko-pomorskie.pl    5 maja 2011 - 16:12
Pomnik ks. Popiełuszki powstanie w Toruniu

Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki stanie przy alei Jana Pawła II w Toruniu.
Przedsięwzięcie realizowane przez społeczny komitet budowy pomnika wspiera Urząd Marszałkowski.

Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Jego ostatnia droga wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. W czerwcu ubiegłego roku odbyła się beatyfikacja kapłana.

Autorem projektu pomnika jest znany polski rzeźbiarz profesor Kazimierz Gustaw Zemła, a wykona go pracownia artysty Pawła Pietrusińskiego. Wysoki na prawie pięć metrów, odlany w brązie monument będzie przedstawiał uwolnioną z więzów postać księdza Jerzego z rozłożonymi rękoma. Na granitowym cokole znajdzie się napis „Zło dobrem zwyciężaj". Pomnik stanie przy alei Jana Pawła II, na skwerze między ulicą Kopernika, a Ślimakiem Getyńskim, niedaleko miejsca, gdzie ksiądz Jerzy Popiełuszko próbował zbiec oprawcom.

Na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, który zbiera fundusze na jego budowę, stanęli przewodniczący Toruńsko-Włocławskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Jacek Żurawski oraz ks. Józef Nowakowski, proboszcz toruńskiej parafii Wniebowzięcia NMP. W komitecie honorowym znaleźli się biskup toruński Andrzej Suski, marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski (zobacz notowania prezydenta). Monument będzie odsłonięty prawdopodobnie w październiku. Koszt jego budowy to około 340 tysięcy złotych. Realizacja przedsięwzięcia ma szanse na wsparcie finansowe samorządu województwa i władz Torunia.

Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę upamiętnia już obelisk-krzyż w Górsku, stojący w miejscu upamiętniającym tragedię sprzed 27 lat. Urząd Marszałkowski pomógł w uporządkowaniu i odnowieniu tego miejsca pamięci.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.