PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik w Opolu z nazwiskami

  • PAP    13 maja 2011 - 18:35
Pomnik w Opolu z nazwiskami

Monumentalny pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu przestanie być anonimowy.
- Na cokole pomnika pojawi się tablica z nazwiskami zasłużonych dla polskości na Śląsku - powiedział prezydent Opola Ryszard Zembaczyński (oceń prezydenta).

Stojący przy ul. Krakowskiej - najpopularniejszym deptaku Opola - 15 metrowy, ważący ponad 400 ton pomnik przedstawia żubra (symbol siły i uporu), a na nim kobietę ze skrzydłami - symbol bogini Nike.

Na cokole pomnika widnieje inskrypcja "Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego". - Większość osób, które stają przed pomnikiem i czytają tę intencję nie wie, o czym myśleć. Na boku cokołu jest ogromna przestrzeń, którą możemy wykorzystać, aby pomnik przestał być anonimowy - zaznaczył prezydent.

Monument odsłonięty w 1970 roku jest w bardzo złym stanie technicznym, wkrótce rozpocznie się jego renowacja. Przy tej okazji na cokole pomnika pojawi się tablica z nazwiskami osób zasłużonych dla polskości na Śląsku Opolskim. Prezydent zapowiedział, że będą to nazwiska nie tylko z Opola, ale całej Opolszczyzny.

- Mamy znakomite rody z Grabiny, Przysieczy, mamy rodzinę Poliwodów, którzy byli nazywani "polskimi królami". Jest wiele książek na ten temat. Na tablicy mogą się zdarzyć nazwiska kontrowersyjne, ale historia nie jest martwa i powinniśmy ją odkrywać" - stwierdził Zembaczyński.

Prezydent zaznaczył, że tablica na pomniku nie będzie na pewno kompletną listą polskich działaczy. - Należy ją traktować raczej, jako wizytówkę. Gestapo podczas II wojny światowej miało listę 11 tys. Polaków uznanych za zagrożenie dla władz hitlerowskich. Myślę, że z tego ok. tysiąc osób to mieszkańcy Opolszczyzny - ocenił.

Prezydent chciałby też, aby tablica stała się inspiracją do zainteresowania się dziejami Śląska. - To przepiękna karta historii ludu śląskiego, ludzi walczących o polskość tych ziem. Będzie to też inspiracja do zgłębiania tematu; mam nadzieję, że ludzie oglądający pomnik poszukają później - choćby w internecie - informacji o tych osobach, których nazwiska zostaną uwiecznione na tablicy - powiedział Zembaczyński.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.