PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc dla uczniów z terenów klęsk

  • PAP    20 lipca 2012 - 13:51
Pomoc dla uczniów z terenów klęsk

Minister edukacji Krystyna Szumilas zwróciła się do kuratorów oświaty o przeanalizowanie sytuacji finansowej uczniów mieszkających na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.
MEN przygotowuje dla nich pomoc finansową. W komunikacie umieszczonym na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, minister Krystyna Szumilas zapowiedziała udzielenie wsparcia finansowego uczniom zamieszkujących te tereny Polski, na których od początku lipca wystąpiły gradobicia, ulewne deszcze i huragany.

Po przeanalizowaniu danych o skali zniszczeń w 59 gminach dotkniętych klęskami żywiołowymi minister Szumilas zdecydowała o udzieleniu pomocy finansowej uczniom i ich rodzinom, jeśli zostali dotknięci skutkami nawałnic. Zasiłek będzie wynosił 1000 zł i zostanie przyznany bez względu na wysokość dochodu rodzinnego i na typ szkoły, do której uczęszczają uczniowie. MEN szacuje, że wsparcie finansowe otrzyma ok. 2,5 tys. z nich.

Ministerstwo przygotowało także 2-tygodniowe wakacyjne wyjazdy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zostali poszkodowani przez żywioły. Każde dziecko otrzyma dofinansowanie w wysokości 1200 zł. Będzie ono obejmowało m.in. koszty transportu, ubezpieczenie oraz, w razie potrzeby, zakup lub uzupełnienie podstawowego wyposażenia osobistego dziecka (m.in. odzieży, obuwia, bielizny, środków higienicznych, torby lub plecaka).

W zamieszczonym komunikacie MEN przypomina, że uczniowie poszkodowani przez klęski żywiołowe, które wystąpiły w czerwcu i lipcu w miejscu ich zamieszkania, mogą ubiegać się także o stałe formy pomocy: o zasiłek szkolny ze środków Narodowego Programu Stypendialnego, który może wynosić 455 zł, oraz o dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych udzielane w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Ministerstwo poinformowało także, że samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie remontów placówek oświatowych, które zostały zniszczone w wyniku ostatnich klęsk żywiołowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.