PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomoc uczniom będzie mniej zbiurokratyzowana

 • PAP    24 października 2012 - 15:30
Pomoc uczniom będzie mniej zbiurokratyzowana

Wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt rozporządzenia ws. udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Projekt ma na celu odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli udzielających takiej pomocy.
"Podjęliśmy w MEN działania. Po pierwsze zmieniamy rozporządzenie dotyczące specjalnych potrzeb edukacyjnych, tak aby nauczyciele mogli zajmować się pracą z uczniami, a nie przede wszystkim dokumentami. W najbliższym czasie do konsultacji społecznych trafią projekty zmian. Przeglądamy też wszystkie rozporządzenia i ustawy (), by wprowadzić zmiany tam, gdzie nadmiernie biurokrację wprowadzono" - powiedziała Szumilas podczas środowego spotkania z ok. 400 nauczycielami, przedstawicielami okręgów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zgodnie z obowiązującym od 1 września 2011 r. rozporządzeniem w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, w ramach pomocy uczniom w szkołach powoływane są specjalne zespoły, w skład których wchodzą nauczyciele, wychowawcy i specjaliści.

Celem zespołów jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także samo jej udzielanie uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych (zarówno dzieciom z dysfunkcjami, jak i dzieciom szczególnie uzdolnionym). Wszystko to musi być szczegółowo opisywane przez zespół.

Czytaj też: MEN o pomocy dla niepełnosprawnych uczniów

Rozpoczęcie pracy nad ograniczeniem biurokratycznych obciążeń polskich nauczycieli zapowiedział premier Donald Tusk tydzień temu podczas spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

"Dzisiaj nauczyciele mówią, podejrzewam, że jednym głosem, że chcieliby bardzo móc więcej czasu poświęcać dzieciom, a dużo mniej papierom. Rozmawiałem o tym i obiecałem to dzisiaj (...), że natychmiast zwrócę się do pani minister, aby naprawdę rzetelnie ocenić, na ile ta papierkowa, administracyjna, biurokratyczna praca jest rzeczywiście potrzebna" - powiedział wówczas premier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • nauczyciel, 2012-10-25 13:19:17

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna powinna być udzielana przez specjalistów. Tak było kiedyś i to było dobre. Niestety zostało wprowadzone rozporządzenie, w mej ocenie bubel, i działalność nauczycieli musiała zostać temu rozporządzeniu podporządkowana. Jakie prawo takie czyny.
 • olo, 2012-10-25 11:17:13

  Pomoc p-p. dla uczniów jest wskazana, ale kwalifikacje do tej pomocy powinno się powierzyć specjalistom a już na pewno nie nauczycielom uczącym tych uczniów. Znam zespół, który do takiej pomocy zakwalifikował 90 % dzieci z oddziału "0", i 70 % uczniów kl. I-III głównie z powodu "niewy...raźnego" wysławiania się. Chodzi przede wszystkim o dodatkowe zajęcia logopedyczne (dodatkowe zarobki) jak również uzasadnienie niezbyt dobrych efektów pracy dydaktycznej.  rozwiń
 • FUNDACJA AZP, 2012-10-25 08:53:26

  A ja myślę również o tym byśmy pomogli uczniom w tym by zmniejszyć skalę zjawiska Wad Postawy. Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bol...esnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy powinien zmusić nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Środowiskiem ucznia jest szkoła. Uczniowie spędzają w niej wiele godzin dziennie, stąd środowisko szkolne jako całość ma ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Konieczne jest więc stałe i konsekwentne eliminowanie ze środowiska tych czynników, z którymi wiąże się powstawanie lub pogłębianie istniejących już wad i zaburzeń rozwojowych oraz stwarzanie jak najlepszych warunków pracy dla uczniów. Nad tym należałoby się zastanowić jak temu zapobiec. Bo jak podaje prasa,TVP skala tego zjawiska przekracza wszelkie normy !  rozwiń