PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomogą gimnazjalistom wybrać zawód?

  • PAP    24 marca 2011 - 17:21
Pomogą gimnazjalistom wybrać zawód?

580 uczniów z sześciu gimnazjów w Lublinie korzysta z programu "SzOK - Szkolni Odkrywcy Kariery", w którym doradcy zawodowi i psychologowie pomagają im wybrać zawód i zaplanować dalszą edukację.
Program realizowany przez urząd miasta od września ub. roku jest w większości finansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. "Dotacja z tego funduszu wyniosła ponad 1 mln zł, wkład własny miasta to niecałe 124 tys. zł" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor wydziału oświaty i wychowania Urzędu Miasta w Lublinie Ewa Dumkiewicz - Sprawka.

Sprawdź notowania prezydenta Lublina

Jak tłumaczyła, projekt jest adresowany do tej grupy uczniów, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do edukacji. Jego celem jest wsparcie ich w planowaniu swojej ścieżki rozwoju zawodowego.

W sześciu gimnazjach Lublina utworzone zostały Szkolne Ośrodki Kariery, w których gimnazjaliści uczestniczą w zajęciach grupowych oraz w indywidualnych spotkaniach z doradcami zawodowymi i psychologami. Specjaliści pomagają uczniom m.in. w rozpoznawaniu własnych predyspozycji zawodowych i w tworzeniu planów własnej edukacji zawodowej.

Jeden z uczestników programu, uczeń Gimnazjum nr 1 Krystian Kiczyński powiedział, że szczególnie ciekawe były zajęcia i warsztaty z psychologami, na których uczniowie mogli mówić o swoich problemach, ale też dowiadywali się dużo o sobie samych.

"Ten projekt jest bardzo dobry szczególnie dla osób, którym średnio idzie w nauce. Mnie się bardzo przydał. Ja w ogóle nie wiedziałem, jaki wybrać zawód, a dzięki testom, które były na tych różnych spotkaniach, dowiedziałem się, że mam predyspozycje menedżerskie" - powiedział Krystian.

Program obejmuje także specjalne warsztaty dla dziewcząt pt. "Kobieta sukcesu", które mają na celu zmotywowanie ich do kształcenia i rozwijania swoich umiejętności. W każdym z sześciu gimnazjów uczestniczy w nich 20 uczennic. Podczas zajęć dziewczęta poznają kobiety, które dzięki systematycznej pracy i edukacji osiągnęły sukces zawodowy.

Ponadto w ramach projektu organizowane są warsztaty dla nauczycieli pt. "Odyseja umysłu", w których nauczyciele z objętych programem gimnazjów poznają techniki i sposoby nauczania twórczego i logicznego myślenia. Przeszkoleni nauczyciele prowadzą następnie zajęcia ze swoimi uczniami.

Program "SzOK - Szkolni Odkrywcy Kariery" ma zakończyć się do 31 lipca 2001 r.

Podobny projekt był już prowadzony przez miasto Lublin w ubiegłym roku. Uczestniczyło w nim wtedy 450 gimnazjalistów zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji.

Projekty te - jak tłumaczą władze miasta - są odpowiedzią na zgłaszane przez dyrektorów szkół problemy dotyczące szans edukacyjnych uczniów i ich umiejętności odnalezienia się na rynku pracy. W ostatnich latach, choć większość absolwentów gimnazjów wybiera licea ogólnokształcące, to jednak część z nich przerywa tam naukę (m.in. dlatego, że szkoły te okazują się za trudne) a potem często rezygnuje z dalszej edukacji i pozostaje bezrobotnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.