PARTNER PORTALU
  • BGK

''Pomost'' dla najzdolniejszych

  • wer/mat.pras.    3 listopada 2011 - 15:35
''Pomost'' dla najzdolniejszych

Uroczysta inauguracja X. edycji Programu Stypendiów Pomostowych odbyła się 3 listopada w starej pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Patronat nad edycją programu objęła Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, która skierowała list do uczestników inauguracji.
W czasie uroczystości wręczone zostały stypendia, odbył się koncert w wykonaniu stypendystów programu, można również było obejrzeć prace młodych artystów - uczestników Programu Stypendiów Pomostowych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerów programu, organizacji wspierających, sympatyków i przyjaciół oraz liczna grupa stypendystów. Gospodarzem spotkania było PZU.

Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany przez polsko-amerykańską Fundację Wolności w 2002 roku w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach.

Program ułatwia uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, pochodzącej z ubogich rodzin, podjęcie decyzji o kontynuowaniu nauki na wyższych uczelniach poprzez stworzenie możliwości uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów.

Jest on adresowany do maturzystów pochodzących ze wsi i małych miast do 20 tysięcy mieszkańców,którzy zostali przyjęci na I rok dziennych studiów magisterskich. O stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mogą się ubiegać maturzyści z rodzin o bardzo niskich dochodach, osiągający bardzo dobre wyniki w nauce.

Obecnie program jest systemem stypendialnym, którego oferta wykracza poza stypendia na I. rok studiów. Stypendyści, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce mają szansę uzyskać wsparcie na kolejne lata nauki: na II. rok studiów - w ramach konkursu ''Prymus", stypendia korporacyjne na III. i IV. rok studiów, stypendia w ramach inicjatywy ''Studiuj za Granicą" oraz stypendia doktoranckie.

W ramach akcji ''Dyplom z Marzeń", której celem jest zachęcenie i wsparcie kolejnych lokalnych organizacji pozarządowych do realizacji inicjatyw stypendialnych zgodnych z ideą programu, od 2006 r. ponad 100 takich organizacji zaangażowało się w pomoc dla blisko 1720 stypendystów.

Podjęto również inicjatywę organizowania wakacyjnych staży w USA we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Oferta programu, to także stypendia językowe i warsztaty przygotowujące stypendystów do uczestnictwa w rynku pracy.

W programie przyznano już łącznie 14 500 stypendiów. Stypendium na I. rok nauki na dziennych studiach magisterskich otrzymało prawie 11 000 absolwentów szkół średnich, w tym 715 w trwającej obecnie, dziesiątej edycji.

Stypendyści studiują na 130 uczelniach w całej Polsce. Przeprowadzone wśród stypendystów badania ankietowe wykazały, że dla 4500 młodych ludzi ze wsi i małych miast Program Stypendiów Pomostowych był jedyną szansą na podjęcie studiów.

Ponad 55% absolwentów w trakcie całego toku studiów uzyskało średnią ponad 4,0, a 80% studentów ukończyło studia w terminie. Zaledwie 3% rezygnuje. Blisko 70% zamierza dalej się kształcić po zakończeniu studiów.

Na realizację dziesięciu edycji partnerzy przeznaczyli ponad 64 milionów zł.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.